První místo v žebříčku Trivago obsadil Mostar v Bosně a Hercegovině, kam jezdí turisté obdivovat zejména Starý most. zdroj: wikimedia.org

Velký test hotelů: V TOP TEN žádné české město, České Budějovice ve třetí desítce

Žádné české město se neumístilo v první desítce velkého testu evropských hotelů, který hodnotil ubytování podle poměru ceny a kvality. První místo obsadil Mostar v Bosně a Hercegovině, kam jezdí turisté obdivovat zejména Starý most. Nejlepší z tuzemských měst – České Budějovice – skončilo osmadvacáté.

Každoroční obsáhlý test provedl největší světový hotelový vyhledávač Trivago, a to podle vlastní metody hodnocení. Žebříček se sestavuje na základě kombinace dvou hlavních kritérií. První je průměrná cena za standardní dvoulůžkový pokoj ve všech kategoriích, druhou pak hodnocení hotelů či penzionů od samotných návštěvníků, uživatelů.

Výsledky se následně přenášejí na stobodovou škálu. Aby měla turistická destinace šance objevit se na žebříčku 100 nejlepších evropských měst podle poměru cena / kvalita, musí být v daném městě aspoň 50 hotelů a průměrný počet hodnocení minimálně od 150 hostů.

Na prvním místě se na základě těchto kritérii umístil zmiňovaný Mostar s hodnocením 97,59 bodů. V těsném závěsu pak skončil Novi Sad v Srbsku, který zaostal o pouhých pět setin bodu. O další setinu zpět skončilo na třetím místě Veliko Tarnovo v Bulharsku. Zajímavostí je, že v první desítce není žádné město ze západní Evropy, což je nejspíš způsobeno vyšší cenovou hladinou tamních hotelů a penzionů.

Ostatně mezi první stovkou není ani Praha. Z tuzemských měst se nejvýše umístily České Budějovice na 28. místě s 95,85 body. V uživatelské kategorii „Vynikající“ je asi deset budějovických hotelů a penzionů, přičemž jejich průměrná cena je lehce nad tisícem korun za noc. Lze ale sehnat i penzion pod tisícovkou.

Ve stovce nejúspěšnějších se z českých metropolí umístilo ještě dalších pět měst: Český Krumlov na 37. místě, Ostrava na pětačtyřicátém, Brno na 64. místě, Karlovy Vary a Mariánské Lázně na 71. respektive 73. místě.

Trivago přitom porovnává nabídky jednoho milionu hotelů na více než 250 rezervačních stránkách. Disponuje více než 750 miliony recenzí, které shrnují zkušenosti předchozích hotelových hostů. V databázi Trivaga je rovněž 19 milionů fotografií.

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *