Zahraniční obchod překvapil přebytkem

Názor
Výsledek zahraničního obchodu za listopad překvapil přebytkem 5,7 miliardy korun. Analytici počítali s podobnou cifrou, ale s opačným znaménkem. Ve srovnání s loňským rokem byl však výsledek stále o 26,3 miliardy korun horší.
Meziročně větší deficit zaznamenal také obchod s ropou a zemním plynem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na výsledcích se pozitivně odrazil meziročně větší přebytek obchodu s elektřinou, plynem a párou (+8,3 mld. Kč). Přebytek obchodu s motorovými vozidly se sice meziročně snížil o 4,5 miliardy korun, v říjnu však pro srovnání toto zhoršení činilo 13,8 mld. Kč. Je tedy patrné, že trh s automobily se začíná opět postupně narovnávat, což je vidět na zvyšující se výrobě nových automobilů i vyšším počtu registrací nových aut.

Meziročně větší deficit zaznamenal i obchod s ropou a zemním plynem (o 7,6 mld. Kč), což při pohledu na vývoj cen na komoditních trzích není překvapivé. I zde se ale situace začíná postupně stabilizovat, když ještě v říjnu byl deficit v této kategorii o téměř 20 miliard korun meziročně hlubší. Cena ropy by se podle našeho odhadu měla v letošním roce stabilizovat kolem 77 dolarů za barel, takže k dalšímu prohlubování deficitu z tohoto titulu by již nemuselo docházet.

Celkový vývoz meziročně vzrostl o 8,1 procenta, dovoz pak o 17,1 procenta. Za prvních jedenáct měsíců tak dosáhl přebytek obchodní bilance pouze 16,4 miliard korun, což je o 147,6 mld. Kč méně, než ve stejném období loňského roku. Výrazně lepších výsledků zahraniční obchod zřejmě nedosáhne ani v letošním roce.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod stahuje českou ekonomiku dolů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB