Zdraží pohonné hmoty, elektřina i zemní plyn

Koronavirová krize vedla k omezení spotřeby průmyslových komodit. Díky tomu se snížily burzovní ceny ropy, elektřiny i zemního plynu. S postupnou obnovou globálního hospodářství se však budeme muset připravit na zdražování těchto komodit. To může udělat čáru přes rozpočet mnohým rodinám.
Zdraží pohonné hmoty, elektřina i zemní plyn. Lidé by proto měli zvážit, zda se jim vyplatí fixovat cenu zemního plynu u svých dodavatelů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V uplynulém týdnu přestaly narůstat ceny pohonných hmot. Výhled na příští měsíce však není pro řidiče příznivý. Na světových trzích s ropou se udržují nejvyšší ceny od března letošního roku. To se s časovým zpožděním promítne i do cen benzínu a nafty na čerpacích stanicích. Obchodníci s ropou předpokládají, že se díky vakcínám proti koronaviru podaří obnovit globální hospodářství, což bude doprovázeno zvýšenou poptávkou po ropě. Důsledkem bude pokračující růst ceny černého zlata.

Kromě pohonných hmot si lidé zřejmě budou muset připlatit i za elektřinu. Hlavní důvod zvyšování ceny je podobný jako u ropy. Předpokládaný růst ekonomiky navýší poptávku po elektřině. To do budoucna umocní nové trendy jako je elektromobilita. Navíc se pokračuje v uzavírání jaderných elektráren v Německu. Jedna MWh se na burze obchoduje za 45 eur, což je o pět eur více, než na začátku listopadu.

Ke zdražování zřejmě přistoupí i dodavatelé zemního plynu. Tato komodita se na trzích obchoduje za 2,9 dolaru za MMBtu, což je přibližně o 14 procent více než před třemi měsíci. Vývoj ceny plynu bude v následujících měsících ovlivněn počasím. Chladná zima by navýšila spotřebu plynu a zřejmě vedla k dalšímu zdražování. Lidé by proto měli zvážit, zda se jim vyplatí fixovat cenu zemního plynu u svých dodavatelů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Cirkus zvaný koronavirua bude muset někdo zaplatit a Babiš to určitě nebude! Bude platit zas ten občan….Hlavně koblihám to docela přeji ať je benzín za 50 kč,chleba 100 kč a rohlík za 10 kč.

  2. Al Alois

    Elektromobily rozhodně pomůžou cenu zvednout, ale zase se klade důraz na úsporu energií, nejen v průmyslu. Takže těžko říci, jak rychle to bude stoupat. Co dříve ve fabrice „žralo“ 1 kwh, tak dnes třeba jen 200-300 wattů. Ale zase byla (uhelná) elektřina o něco levnější 🙂 než třeba dnes 1 kwh za 4,08 koruny za kwh https://www.energie123.cz/elektrina/ceny-elektricke-energie/cena-1-kwh/ a to je pro mnohé ještě dobrá cena. Vsadím se, že většina lidí platí tak okolo 4,5 koruny. Tam je tolik promněných…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB