Ceny ve stavebnictví stále rostou

Názor
Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v březnu meziročně vzrostly o 1,6 procenta, tedy stejně jako v únoru.
Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naopak stavební materiál zlevnil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta, pozn. aut.).

Právě zdražování stavebních prací a materiálu výrazně přispěly k tomu, že se dostupnost vlastního bydlení výrazně zhoršila. Velký vliv měla eskalace konfliktu na Ukrajině, a to hned z několika důvodů. Několik měsíců po začátku ruské plnohodnotné invaze se zpřetrhaly dodavatelské řetězce a na trhu byl nedostatek stavebního materiálu, který dovážíme právě z Ukrajiny.

Negativně se projevil také částečný odliv ukrajinských pracovníků, bez kterých se v Česku už mnoho let prakticky nepostaví žádná velká stavba. Dopad měl i růst cen energií, protože výroba stavebních materiálů je energeticky hodně náročná.

PSALI JSME:
Stavebnictví roste díky inženýrským stavbám

Na drahé stavební práce a materiál doplácí hlavně malí stavebníci, kteří nemohou využít hromadných slev. Jakýkoliv odklad zahájení stavby pro ně znamená rostoucí náklady, které mohou negativně ovlivnit dokončení celé stavby.

Naopak u velkých staveb zapozorujeme změnu trendu. Nedostatek velkých zakázek vede stavební firmy k tomu, že se u těch největších snaží nabídnout příznivější cenu, o které by ještě nedávno ani nejednaly.

Pro lidi hledající vlastní bydlení to znamená, že u rozsáhlých rezidenčních areálů se stovkami bytů mohou získat byt za příznivější cenu. Očekávám proto, že se dostupnost vlastního bydlení díky tomu v nejbližší době o něco zlepší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdražování ve stavebnictví pokračuje, firmy už ale dokážou nabídnout lepší cenu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Z čeho plyne ekonomické oživení v Německu?

Poslední data, která přišla z německé ekonomiky, začínají vypadat konečně pozitivně. Tamní ekonomika si prochází určitou stabilizací, která by se mohla nakonec pozitivně přenést i do domácí ekonomiky.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.