Zdražování ve stavebnictví pokračuje, firmy už ale dokážou nabídnout lepší cenu

Názor
Dostupnost vlastního bydlení v poslední době výrazně zhoršilo zdražování stavebních prací a materiálu. Drobní stavebníci si však na lepší ceny musí stále počkat, zdražování totiž neskončilo. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v únoru meziročně vzrostly o 1,6 procenta, naopak stavební materiál zlevnil o 1,9 procenta.
Na drahé stavební práce a materiál doplácejí hlavně malí stavebníci, kteří nemohou využít hromadných slev. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve, v roce 2022, ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta, pozn. aut.).

Zdražování ve stavebnictví přispělo k tomu, že se dostupnost vlastního bydlení v posledních letech výrazně zhoršila. Nepomohly tomu ani rekordně drahé a nedostupné hypotéky, takže celý realitní trh citelně propadl.

Například prodeje nových bytů v Praze byly loni podle statistik Ekospolu druhé nejhorší v historii, přičemž vůbec nejhorší byl z tohoto pohledu rok 2022.

PSALI JSME:
Smíšené výsledky stavebnictví

Na drahé stavební práce a materiál doplácejí hlavně malí stavebníci, kteří nemohou využít hromadných slev. Jakýkoliv odklad zahájení stavby pro ně znamená rostoucí náklady, které mohou negativně ovlivnit dokončení celé stavby.

Trochu lepší pozici mají velcí investoři, kteří se se stavební firmou snadněji dohodnou na příznivějších podmínkách. U rozsáhlé výstavby jsou nyní některé stavební firmy ochotné jít i na ceny, o kterých by ještě před časem nechtěly ani slyšet.

Předpokládám, že tento trend bude pokračovat. Počet stavebních zakázek klesá, takže boj firem o ty velké bude tvrdší. Očekávám proto, že u velkých zakázek nejen na bytovou výstavbu budou ceny v nejbližší době klesat. Vydělají na tom nejen kupci nových bytů, ale i uživatelé nově postavené infrastruktury.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl stagnuje, ale stavebnictví se dál propadá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB