7 tipů pro kvalitní cestovní pojistku

Názor
Čtyři z pěti Čechů, kteří vyrazí do zahraničí, mají cestovní pojištění. Dobře dělají. Vydat se za hranice bez pojistné ochrany, jen s modrou kartičkou evropského pojištěnce, se může v případě některých zemí a situací prodražit. Náklady v řádu stovek korun za kvalitní cestovní pojistku se tak v případě různých karambolů, úrazů, onemocnění či nehod mnohonásobně vyplatí. Jak si ale cestovní pojištění vybrat, aby skutečně fungovalo?
V základní variantě se cestovní pojištění běžně vztahuje na rekreační sporty. Tato kategorie zahrnuje třeba vodní lyžování či jiné plážové radovánky. Foto: Pixabay

1. Věnujte čas výběru

Cestovní pojištění sjednáte přes internet za pár minut, mezi produkty jsou často ale zásadní rozdíly. Rozhodně se tedy vyplatí nechat si na jejich porovnání více času. Když se neseznámíme s podmínkami, můžeme být později při nárokování plnění nemile překvapeni.

2. Pozor na výluky

Výluky jsou situace, kdy pojišťovna nevyplatí peníze. Čím méně jich bude, tím lépe. Třeba u léčebných výloh může pojišťovna požadovat, aby šlo jen o nutně nezbytnou lékařskou péči, kterou nelze odložit po návratu z dovolené. Ověřte si také, jak bude pojišťovna přistupovat ke škodám či újmě, kterou sobě či jiným způsobíte pod vlivem alkoholu.

Řada pojišťoven nebude plnit ani při teroristickém činu nebo při cestě do země, kam oficiální úřady nedoporučují cestovat. Některé pojišťovny nebudou plnit za nemoci způsobené epidemiemi, žloutenkou či jinými specifickými nemocemi. Vyloučeny mohou být škody, které nejsou bez odkladu konzultovány s asistenční službou.

PSALI JSME:
Připojistit se dá už i alkohol v krvi. Ale jen na dovolené

3. Jste nemocní? Zpozorněte

Pojišťovny z cestovního pojištění v některých případech nemusí hradit léčebné výlohy, které souvisí s léčbou onemocnění, které měl turista ještě před uzavřením pojištění. Trpíte-li tedy chronickým onemocněním, dejte si na tuto výluku pozor.

Naštěstí řada pojišťoven není takto striktní a spokojí se s tím, že zdravotní stav pojištěného byl v posledním roce (výjimečně devíti či šesti měsících) stabilizovaný a nedošlo například k navýšení léků či změně léčby. Některé pojišťovny připraví nemocným zájemcům o pojištění speciální nabídku. Zvláštní pojistku musí mít také ženy, které jsou již ve vyšším stupni těhotenství.

4. S limity netroškařte

Věnujte pozornost limitům, do jejichž výše bude pojišťovna plnit. Pokud pojištění nepokryje celou částku například za léčebné výlohy, musí doplatit zbytek pojištěný. Zajímejte se nejen o základní limit, ale také o dílčí limity, například pro stomatologická ošetření.

Lékařské zákroky, zdravotní péče i úhrada škod způsobených třetím osobám může v zahraničí vyjít výrazně dráž než u nás. Zvolte proto dostatečně vysoké limity. Překvapit vás může i výše spoluúčasti, a to zejména u pojištění stornopoplatků či pojištění odpovědnosti.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění si vyberte podle toho, jaký jste typ rekreanta

5. Větší klid s pojištěním odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti je často podceňované, což může být značně riskantní ve chvíli, kdy způsobíte škodu někomu jinému, ať už na zdraví nebo na majetku. V některých státech se přitom částky za různá odškodnění pohybují v úplně jiných řádech než v Česku. Pokud tedy nemáte z minulosti sjednáno pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě s evropskou či celosvětovou platností, neměli byste na toto připojištění zapomenout v rámci cestovního pojištění.

6. Plánujete sportovat?

V základní variantě se cestovní pojištění běžně vztahuje na rekreační sporty. Tato kategorie zahrnuje třeba vodní lyžování či jiné plážové radovánky. U jiných aktivit ale už rozhoduje jejich náročnost. Například pro plavbu kánoí po poklidné řece postačí základní varianta, pro divokou vodu už bude třeba připojištění. Stejně tak u horské turistiky rozhoduje výška, do které se vypravíte, u potápění hloubka, do které se ponoříte, jestli vystačíte se základní pojistkou, nebo se budete muset připojistit.

To se týká hlavně rizikových až extrémních sportů, kdy lze sjednat připojištění za přirážku. Pojišťovny u všech výše uvedených kategorií mohou vyžadovat používání vhodných ochranných pomůcek a vybavení. Třetí kategorii pak tvoří nepojistitelné sporty, na které pojištění sjednat běžně nelze, a musíte se obrátit na cestovatelské či jiné kluby, které poskytují skupinové pojištění pro členy či zprostředkovávají nabídky zahraničních pojišťoven.

PSALI JSME:
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění

7. Pojištění ke kartě nemusí stačit

Cestovní pojištění dnes běžně nabízejí i banky jako doplňkovou službu majitelům platebních karet. Dříve nepříliš kvalitní rozsah těchto pojistek se v posledních letech zlepšuje. Nevýhodou může být, že na výběr jsou většinou předem sestavené balíčky, jako když si sestavují pojistku sami. Může se tedy stát, že takové pojištění nebude odpovídat aktivitám, kterým se plánují v zahraničí věnovat.

Jako řešení k již existujícímu pojištění, které nedostačuje klientovým záměrům, může být uzavření ještě jedné základní pojistky s připojištěním konkrétních rizik nebo vyššími limity. V případě pojistné události je pak ale možné čerpat jen od jedné pojišťovny, ta se s ostatními následně podělí o výdaje.

Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cestovní pojištění k platební kartě. Risk nebo zisk?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak na dluhy? Ať si je lidé odpracují, míní Češi

Průzkum
Většina Čechů si myslí, že by dlužníci měli splatit aspoň 40 procent dluhu, aby jim mohl být zbytek odpuštěn. Pomoc ze strany státu by měli dostat jen ti, kteří se do dluhové pasti dostali kvůli dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání. Ostatní by si měli své závazky odpracovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru