Češi kvůli absenci životního pojištění přicházejí o miliardy korun ročně

Analýza
Tuzemské životní pojišťovny v loňském roce vyplatily klientům jen za závažná onemocnění a hospitalizace bezmála čtyři miliardy korun. Podle analýzy České asociace pojišťoven mohli získat další 2,5 miliardy, pokud by měli pro tento případ sjednáno životní pojištění. Čtyři z deseti hospitalizací totiž pojištěné nejsou.
Češi stráví v nemocnici v průměru šest dní ročně, přičemž čtyři z deseti hospitalizací nejsou pojištěné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ročně stráví Češi ve věku 20-64 let v nemocnicích více než 4,7 milionu dnů. Na lůžkovém oddělení podle odhadů strávil alespoň jednu noc každý sedmý Čech v produktivním věku. O něco více dnů přitom připadalo na ženy.

Vyšší podíl žen zejména mezi 20. a 40. rokem života souvisí s pobyty v porodnici. Těsně po 50. roku se riziko hospitalizace u mužů a žen vyrovnává a poté u obou stoupá, přičemž u mužů je růst výrazně rychlejší. Riziko hospitalizace se ale nevyhýbá ani mladším ročníkům a u mladých mužů dosahuje okolo deseti procent.

PSALI JSME:
Nemocnici si můžeme vybrat, ale ta má možnost odmítnout

Průměrná výplata ze životního pojištění pro případ hospitalizace a závažného onemocnění dlouhodobě roste. Od roku 2019 vzrostla průměrná částka, kterou pojišťovny klientům vyplatí za takovou pojistnou událost o 31 procent.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Průměrné pojistné plnění skokově vzrostlo v roce 2020 vlivem pandemie, v roce 2023 se ale stabilizovalo a za pojistnou událost klienti dostali v průměru více než 14 tisíc korun. Za všechny hospitalizace v roce 2023 pojišťovny vyplatily téměř čtyři miliardy korun.

Podle našich dat a výpočtů ale bylo v roce 2023 pojištěno jen 62 procent hospitalizací a závažných nemocí. Namísto 6,4 miliardy korun, které mohly být Čechům ze životního pojištění vyplaceny, tak lidé získali o 2,5 miliardy nižší částku.

Autor je analytik České asociace pojišťoven
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi mají životní pojištění hlavně kvůli blízkým

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB