Češi kvůli absenci životního pojištění přicházejí o miliardy korun ročně

Analýza
Tuzemské životní pojišťovny v loňském roce vyplatily klientům jen za závažná onemocnění a hospitalizace bezmála čtyři miliardy korun. Podle analýzy České asociace pojišťoven mohli získat další 2,5 miliardy, pokud by měli pro tento případ sjednáno životní pojištění. Čtyři z deseti hospitalizací totiž pojištěné nejsou.
Češi stráví v nemocnici v průměru šest dní ročně, přičemž čtyři z deseti hospitalizací nejsou pojištěné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ročně stráví Češi ve věku 20-64 let v nemocnicích více než 4,7 milionu dnů. Na lůžkovém oddělení podle odhadů strávil alespoň jednu noc každý sedmý Čech v produktivním věku. O něco více dnů přitom připadalo na ženy.

Vyšší podíl žen zejména mezi 20. a 40. rokem života souvisí s pobyty v porodnici. Těsně po 50. roku se riziko hospitalizace u mužů a žen vyrovnává a poté u obou stoupá, přičemž u mužů je růst výrazně rychlejší. Riziko hospitalizace se ale nevyhýbá ani mladším ročníkům a u mladých mužů dosahuje okolo deseti procent.

PSALI JSME:
Nemocnici si můžeme vybrat, ale ta má možnost odmítnout

Průměrná výplata ze životního pojištění pro případ hospitalizace a závažného onemocnění dlouhodobě roste. Od roku 2019 vzrostla průměrná částka, kterou pojišťovny klientům vyplatí za takovou pojistnou událost o 31 procent.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Průměrné pojistné plnění skokově vzrostlo v roce 2020 vlivem pandemie, v roce 2023 se ale stabilizovalo a za pojistnou událost klienti dostali v průměru více než 14 tisíc korun. Za všechny hospitalizace v roce 2023 pojišťovny vyplatily téměř čtyři miliardy korun.

Podle našich dat a výpočtů ale bylo v roce 2023 pojištěno jen 62 procent hospitalizací a závažných nemocí. Namísto 6,4 miliardy korun, které mohly být Čechům ze životního pojištění vyplaceny, tak lidé získali o 2,5 miliardy nižší částku.

Autor je analytik České asociace pojišťoven
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi mají životní pojištění hlavně kvůli blízkým

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.