Akciové trhy rostly v březnu i celém prvním čtvrtletí a jsou na historických maximech

Ekonomika v USA šlape nad očekávání dobře. Očekávaná recese, byť mělká, se nekonala ani konat nebude. Naopak se zvyšují odhady tamního růstu. Navíc akciové trhy podporuje šílenství, které se strhlo kolem umělé inteligence (AI). A navíc bude levnější financování s výhledem na očekávání uvolňování měnových podmínek.
Hvězdou za první kvartál, respektive od začátku tohoto roku, je Komerční banka. Její cena doslova vyskočila o vysokých 15,94 procenta mezikvartálně. Ilustrační foto: Komerční banka

Akciové trhy zaznamenaly v březnu slušný růst a potěšily investory. Pražský index PX v březnu meziměsíčně vzrostl o 3,98 procenta a zvítězil tak v pomyslném závodu s ostatními burzami.

Evropský index STOXX Europe 600 za březen zvýšil svou cenu o asi 3,77 procenta meziměsíčně a zámořský S&P500 vzrostl meziměsíčně asi o 3,11 procenta. Oba indexy končí březen na svých historických maximech.

PX sice na absolutní maximum nedosáhl, ale je nejvýše za posledních asi 16 let. K dosažení rekordu mu ale chybí ještě téměř třicet procent. Z jednotlivých titulů si v Praze nejlépe vedla Erste Group. Zakončila březen růstem o 11,42 procenta meziměsíčně. Za tím mohou být silné výsledky a výhled. Navíc je podporou nečekaný odkup vlastních akcií.

Pojišťovna VIG a ČEZ jsou zhruba na poloviční výkonosti. VIG meziměsíčně přidala 6,62 procenta a ČEZ 4,49 procenta. U ČEZ může být za růstem spekulace na zrušení speciálních daní (WFT), ale ani zveřejněné výsledky nebyly špatné, právě naopak. Navíc indikují opět vysokou dividendu.

Velmi slušně si v březnu vedla také Komerční banka, kdy její cena posílila o 2,94 procenta, a Philip Morris ČR s růstem 1,93 procenta.

Oslabily zejména méně likvidní akcie Gevorkyan (-5,15 % m/m) a Primoco (-8,04 % m/m).  Zde mohlo jít o korekci růstu a vybírání zisků poté, co obě emise vstoupily na hlavní trh pražské burzy a slušně posilovaly (Gevorkyan na konci roku a Primoco na konci ledna, pozn. aut.). Z ostatních lehce cenu korigovaly Colt CZ (-0,81 % m/m), Kofola (-0,37 % m/m) a Moneta (-0,97 % m/m).

Výkonnost akciových trhů za první čtvrtletí 2024

Za celé první čtvrtletí, tedy od začátku letošního roku, je PX index mezikvartálně silnější o 7,15 procenta. To je zhruba stejný výkon jako ve zbytku ostatní Evropy reprezentované indexem STOXX Europe 600, který mezikvartálně přidal 7,15 procenta. Nejlepší byl ovšem americký širokopásmový index S&P500 se ziskem 10,16 procenta.

V prvním kvartále hrály prim a PX index táhly vzhůru zejména banky. Hvězdou za první kvartál, respektive od začátku tohoto roku, je Komerční banka. Její cena doslova vyskočila o vysokých 15,94 procenta mezikvartálně.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Jen v těsném závěsu skončila Erste Group. Přidala 15,51 procenta mezikvartálně. A z třinácti týdnů tohoto roku jen dvakrát klesla, jinak prostě jenom roste. Prakticky stejný výkon doručil svým akcionářům také Colt CZ se ziskem 14,88 procenta mezikvartálně.

Výhled je na vysoký růst, který se skládá z organického růstu a také růstu pomocí oznámených akvizic. Pojišťovna VIG (+11,54 % q/q) dokázala také vyrůst o dvojciferné číslo. Moneta (+8,97 % q/q) těžila z lepších než očekávaných výsledků a vysoké dividendy.

Oslabil ČEZ (-12,68 % q/q). Politické riziko odrazuje z našeho pohledu investory, a to přes silné výsledky a solidní dividendu. Od začátku roku oslabily ještě Gevorkyan (-8,51 % q/q) a Kofola (-2,17 % q/q).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB