Alkohol si dopřeje až 40 procent lyžařů, ukazuje průzkum

Průzkum
Dát si při lyžování na horách svařené víno, bombardino nebo i něco ostřejšího, není pro mnohé Čechy nic výjimečného. Průzkum agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu ukázal, že se na sjezdovce napije alkoholu téměř čtvrtina žen a bezmála 40 procent mužů.
Pivo si na horách dopřeje i Andrej Babiš, jak dokládá pár let starý snímek z jeho facebookového profilu. Foto: Facebook Andreje Babiše

Z výsledků průzkumu, s nímž se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit, také vyplývá jeden možná překvapující závěr: Polovina lyžařů, kteří si dopřejí na sjezdovce alkohol, jsou lidé nad 55 let.

ERV Evropská pojišťovna také připomněla, jak se k alkoholu na sjezdovce staví země s oblíbenými lyžařskými středisky. Jak to tedy funguje v Itálii, Francii, Švýcarsku nebo třeba ve Slovinsku?

Pokuta až 15 tisíc eur

Kdo si na zasněžených svazích rád dopřeje skleničku, neměl by vyrazit do Francie. Je to totiž jedna z mála zemí s nulovou tolerancí k alkoholu. Při zavinění jakékoliv nehody je lyžař, u kterého se zjistí byť zanedbatelné množství alkoholu v krvi, automaticky považován za viníka nehody.

Obrovským strašákem je tučná pokuta, která se může vyšplhat až do výše 15 tisíc eur. V krajních případech může podnapilý lyžař dokonce skončit až na rok ve vězení.

PSALI JSME:
Připojistit se dá už i alkohol v krvi. Ale jen na dovolené

Mírnější pravidla mají v Itálii. Tam se na sjezdovce toleruje 0,5 promile alkoholu. Pokud se u lyžařů z krve zjistí vyšší množství, než je tolerováno, hrozí mu pokuta v rozmezí 250 a tisíc eur. Při překročení 0,8 promile alkoholu v krvi pak jde dokonce o trestný čin.

S alkoholem bez skipasu

V Česku, Rakousku, Švýcarsku a ve Slovinsku se vyplatí popíjet s rozvahou. Lyžařům ve Slovinsku pití alkoholu omezeno není. Tamní policisté mají ovšem právo podrobit lyžaře dechové zkoušce a podle jejich vlastní úvahy případně rozhodnout o odebrání skipasu či udělení pokuty.

„Ve Švýcarsku nebo v Rakousku vám po nevhodném chování pod vlivem omamné látky může být odebrán skipas bez nároku na jeho náhradu a můžete být vykázán ze sjezdovky,“ varoval Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Pojistné tipy, které se hodí nejen o Vánocích

České a slovenské zákony jsou vůči lyžařům a snowboardistům o poznání benevolentnější. Na alkohol se zde nevztahují žádná omezení. Odborníci ale upozorňují, že je nepochybně důležité, aby si každý lyžař před požitím jakéhokoliv alkoholického nápoje uvědomil případná rizika.

Častější úrazy na svahu

Každý by měl především zvážit, zda svou jízdou nebude ohrožovat sebe, ale také ostatní lyžaře na sjezdovce. Především při určování viníka srážek by alkohol mohl způsobit problém i v našich zemích.

Podle průzkumu Britské pojišťovny Direct Line je o 43 procent vyšší pravděpodobnost, že se pod vlivem alkoholu stane lyžař účastníkem nehody. V takovém případě může pojišťovna odmítnout nebo krátit pojistné plnění, zvláště v případě požití většího množství alkoholu.

PSALI JSME:
Pět tipů, jak se vyhnout pojistnému karambolu na sjezdovce

„ERV Evropská pojišťovna je vůči nižšímu množství alkoholu shovívavá. Přítomnost alkoholu při vzniklé škodě však můžeme zohlednit hlavně v případech, kdy je o něm veden záznam v dokumentaci policií nebo ošetřujícím lékařem,“ poznamenal Vlastimil Divoký.

Že nejde o plané řeči, dokazuje nehoda v krkonošském skiareálu Harrachov ze začátku března. Na červené sjezdovce vedoucí z Čertovy Hory na Rýžoviště se srazili dva lyžaři. Pro jednoho z nich musel dokonce přiletět vrtulník Letecké záchranné služby.

Druhého lyžaře – cizince převezlo vozidlo Zdravotnické záchranné služby do nemocnice v Jablonci nad Nisou. „Tohoto lyžaře podrobili policisté orientační dechové zkoušce na alkohol, která byla pozitivní, s naměřenou hodnotou 1,9 promile,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

U druhého lyžaře se přítomnost alkoholu zjišťovala až dodatečně. Jak se nehoda odehrála a kdo za ni může, je předmětem dalšího šetření.

PSALI JSME:
Alkohol a léky za volantem pojišťovny neodpouštějí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.