Z výsledků průzkumu, s nímž se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit, také vyplývá jeden možná překvapující závěr: Polovina lyžařů, kteří si dopřejí na sjezdovce alkohol, jsou lidé nad 55 let.
ERV Evropská pojišťovna také připomněla, jak se k alkoholu na sjezdovce staví země s oblíbenými lyžařskými středisky. Jak to tedy funguje v Itálii, Francii, Švýcarsku nebo třeba ve Slovinsku?
Pokuta až 15 tisíc eur
Kdo si na zasněžených svazích rád dopřeje skleničku, neměl by vyrazit do Francie. Je to totiž jedna z mála zemí s nulovou tolerancí k alkoholu. Při zavinění jakékoliv nehody je lyžař, u kterého se zjistí byť zanedbatelné množství alkoholu v krvi, automaticky považován za viníka nehody.
Obrovským strašákem je tučná pokuta, která se může vyšplhat až do výše 15 tisíc eur. V krajních případech může podnapilý lyžař dokonce skončit až na rok ve vězení.
Mírnější pravidla mají v Itálii. Tam se na sjezdovce toleruje 0,5 promile alkoholu. Pokud se u lyžařů z krve zjistí vyšší množství, než je tolerováno, hrozí mu pokuta v rozmezí 250 a tisíc eur. Při překročení 0,8 promile alkoholu v krvi pak jde dokonce o trestný čin.
S alkoholem bez skipasu
V Česku, Rakousku, Švýcarsku a ve Slovinsku se vyplatí popíjet s rozvahou. Lyžařům ve Slovinsku pití alkoholu omezeno není. Tamní policisté mají ovšem právo podrobit lyžaře dechové zkoušce a podle jejich vlastní úvahy případně rozhodnout o odebrání skipasu či udělení pokuty.
„Ve Švýcarsku nebo v Rakousku vám po nevhodném chování pod vlivem omamné látky může být odebrán skipas bez nároku na jeho náhradu a můžete být vykázán ze sjezdovky,“ varoval Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
České a slovenské zákony jsou vůči lyžařům a snowboardistům o poznání benevolentnější. Na alkohol se zde nevztahují žádná omezení. Odborníci ale upozorňují, že je nepochybně důležité, aby si každý lyžař před požitím jakéhokoliv alkoholického nápoje uvědomil případná rizika.
Častější úrazy na svahu
Každý by měl především zvážit, zda svou jízdou nebude ohrožovat sebe, ale také ostatní lyžaře na sjezdovce. Především při určování viníka srážek by alkohol mohl způsobit problém i v našich zemích.
Podle průzkumu Britské pojišťovny Direct Line je o 43 procent vyšší pravděpodobnost, že se pod vlivem alkoholu stane lyžař účastníkem nehody. V takovém případě může pojišťovna odmítnout nebo krátit pojistné plnění, zvláště v případě požití většího množství alkoholu.
„ERV Evropská pojišťovna je vůči nižšímu množství alkoholu shovívavá. Přítomnost alkoholu při vzniklé škodě však můžeme zohlednit hlavně v případech, kdy je o něm veden záznam v dokumentaci policií nebo ošetřujícím lékařem,“ poznamenal Vlastimil Divoký.
Že nejde o plané řeči, dokazuje nehoda v krkonošském skiareálu Harrachov ze začátku března. Na červené sjezdovce vedoucí z Čertovy Hory na Rýžoviště se srazili dva lyžaři. Pro jednoho z nich musel dokonce přiletět vrtulník Letecké záchranné služby.
Druhého lyžaře – cizince převezlo vozidlo Zdravotnické záchranné služby do nemocnice v Jablonci nad Nisou. „Tohoto lyžaře podrobili policisté orientační dechové zkoušce na alkohol, která byla pozitivní, s naměřenou hodnotou 1,9 promile,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.
U druhého lyžaře se přítomnost alkoholu zjišťovala až dodatečně. Jak se nehoda odehrála a kdo za ni může, je předmětem dalšího šetření.