Americké volby jsou za dveřmi. Trh má nervy na pochodu

Názor
Někteří pozorovatelé se nám snaží namluvit, že se šance amerických prezidentských kandidátů postupně vyrovnávají. Jediné, o co se ještě hodnověrně hraje, jsou výsledky voleb do Senátu. Trumpovo vítězství by totiž znamenalo, že jsou všechny průzkumy veřejného mínění k ničemu a firmy, které se jim věnují, můžeme rovnou zrušit. V případě Senátu se ale hraje o hodně.
Jediné, o co se ještě v amerických volbách hodnověrně hraje, jsou výsledky voleb do Senátu. Foto: Pixabay.com

Kolísavý dolar

Trhy před volbami, které se konají už příští týden, taktizují, a tak americký dolar dál nepředvídatelně kolísá. Podle nejrůznějších průzkumů šance Demokratů na opětovné získání převahy v Senátu v minulém týdnu výrazně poklesly, ale v průběhu tohoto týdne opět stouply zase o něco výše.

Zvláště poté, co víkendový průzkum naznačil, že Biden vede i v Texasu, tedy ve státě, který Demokraté získali naposledy v roce 1976. V Texasu využil možnosti hlasovat dříve obrovský počet voličů, a pokud by podobně hlasoval i zbytek USA, budou mít Demokraté větší šanci na drtivé vítězství, než se čekalo. K urnám se totiž dostavilo i tradičně nevolící obyvatelstvo (zejména mladí, ale i etnické menšiny – pozn. aut.), a to inklinuje do značné míry k Demokratům.

Dopady roztržky mezi Francií a Tureckem

Turecká lira se ocitla pod tlakem už koncem minulého týdne, kdy tamní centrální banka překvapila a nezvýšila klíčovou úrokovou sazbu.  Nyní se tlak na tuto měnu dále zvyšuje, nejen kvůli celkově spíše odmítavému postoji vůči riziku, ale hlavně kvůli nedávné diplomatické roztržce mezi Francií a Tureckem.

PSALI JSME:
Americké volby se blíží: Sociální nerovnost, klimatické změny, pandemie a reakce trhů

Turecký prezident Erdogan totiž kritizoval francouzského prezidenta Macrona za přístup k vraždě francouzského učitele islámským radikálem poté, co tento učitel ukazoval žákům karikatury proroka Mohameda. Když Erdogan Macronovi doporučil, aby vyhledal pomoc psychiatra, Francie odvolala z Turecka svého velvyslance. Diplomatické vody navíc zkalil i turecký test ruského raketového systému, který vzbudil hněv Spojených států amerických.

Vybrané měny:

USD – klíčem je zjistit, zda nás čeká scénář, kdy Demokraté kromě prezidentského stolce získají i Senát, nebo zda Biden sice vyhraje, ale Republikáni si přece jen udrží nad Senátem kontrolu (samozřejmě předpokládám, že Trump s nejvyšší pravděpodobností prohraje – jeho vítězství by v podstatě znamenalo, že jsou průzkumy veřejného mínění k ničemu a firmy, které se jim věnují, mohou zavřít krám – pozn. aut.). Republikánský Senát blokující snahy prezidenta Bidena by mohl dost brutálně oslabit vyhlídky na fiskální podporu a zpočátku by se to projevilo i na kurzu dolaru.

EUR – nad vyhlídkami eura se dál vznáší dlouhý stín covidu-19 – nakonec by však mohl přispět k velkorysejší fiskální odezvě a pak by byl pro euro dokonce přínosem, kdyby to znamenalo vydávání více dluhopisů. ECB může dál přitvrdit v kvantitativním uvolňování, ať už teď, nebo až v prosinci – ale nejsem si jistý, zda na tom záleží. Důležitější je fiskální politika.

Autor je vedoucí oddělení forexu Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump, nebo Biden? Otrlý egocentrik, nebo „dědeček hříbeček“? Kdo bude lepší pro ekonomiku?

×
  1. Ekonomika USA je pouze jeden velký zadlužený podvod.Jejich dluh na hlavu je 8x větší než ten náš.Přitom ani ten náš mnohem menší dluh nelze zaplatit.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou …

V ekonomické krizi je správné snižovat daně

Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé mají doma miliardy korun

Analýza
Celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou v současné době v oběhu, překonala 19. listopadu hranici 700 miliard Kč. Tato částka představuje víc než 2,6 miliardy bankovek a mincí v oběhu. Nejpočetnější zastoupení mají dvoutisícikorunová bankovka a korunová mince.
Rolovat nahoru