To by byla pozitivní zpráva pro trhy jako celek, ale zejména právě pro rizikovější aktiva. Snížení úrokových sazeb značí zvýšení dostupnosti financování těchto rizikovějších aktiv a současně pokles výnosnosti bezpečných aktiv typu vládních dluhopisů, které zvyšuje atraktivitu rizikovějších aktiv.
Cena bitcoinu se dlouhodobě stále těsněji pohybuje v souladu s vývojem technologických akcií. Podstatná část trhu tedy bitcoin považuje de facto za rizikovou technologickou akcii. Bitcoin v pondělí překonal cenovou úroveň 65 tisíc dolarů. To je markantní, více než patnáctiprocentní, vzestup oproti letošním jarním minimům ze dne 1. května – kolem úrovně 56 500 dolarů.
Míra nezaměstnanosti v USA v dubnu stoupla na 3,9 procenta z březnové hodnoty 3,8 procenta. Analytici přitom předpokládali dubnové setrvání na úrovni 3,8 procenta. Vyšší než očekávaná míra nezaměstnanosti je pro trhy příznivou zprávou. Signalizuje totiž, že by v americké ekonomice mohly zmírnit inflační tlaky v oblasti mezd, tedy i inflační tlaky obecně.
Americká centrální banka by tedy mohla přistoupit ke snižování úrokových měr dříve. V reakci na čísla z trhu práce trhy v pátek přehodnotily svůj výhled v dané věci a začaly sázet na to, že americká centrální banka zahájí snižování úrokových sazeb už letos v září, zatímco do té doby mínily, že to bude až v listopadu, pokud vůbec.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)