Blíží se konec termínu uhrazení daně z nemovitostí

Názor
Na konci května vyprší termín pro uhrazení daně z nemovitých věcí. Povinnost zaplatit daň se vztahuje na každého, kdo ke konci loňského roku vlastnil nemovitý majetek, tj. většinou na vlastníky pozemků a staveb, ale i bytových nebo nebytových jednotek.
Poplatníkům, kteří mají datovou schránku nebo jim byla zřízena ze zákona, již správce daně neposílá složenku, ale informace k dani najdou v datové schránce. Ilustrační foto: FAEI.cz

Výše daně je stanovena zákonem, přičemž obce mohou vyhláškou upravit její konečnou výši koeficientem v rozmezí 1,0-5,0. Daň do pěti tisíc korun je třeba zaplatit jednorázově do 31. května 2023.

Pouze vlastníci nemovitostí, které jsou zatíženy daní nad uvedenou částku, ji mohou zaplatit ve dvou splátkách – polovinu do 31. května a polovinu do 30. listopadu 2023. Úhrada je možná bankovním převodem, přes QR kód, složenkou nebo prostřednictvím SIPO.

Novinkou je, že poplatníkům, kteří mají datovou schránku nebo jim byla zřízena ze zákona, již správce daně neposílá složenku, ale informace k dani najdou v datové schránce. Je proto třeba, aby věnovali informacím z územního pracoviště finančního úřadu pozornost a postupovali podle pokynů, které jsou v nich uvedeny.

PSALI JSME:
Blíží se termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí

V případě, že poplatník neuhradí daň do čtvrtého dne po splatnosti, správce daně mu vyměří úroky z prodlení, vypočítané podle aktuální repo sazby České národní banky navýšené o osm procent. Úroky z prodlení se nevyměřují, pokud jejich výše nepřekročí tisíc korun.

Občas se stává, že poplatníci, kteří v loňském roce získali nebo pozbyli vlastnické právo k nemovitému majetku, neoznámili tuto skutečnost ve stanoveném termínu správci daně. Povinnost se vztahuje i na poplatníky, kteří ve zdaňovacím období provedli přístavbu, nástavbu a jiné úpravy stavby, v jejichž důsledku došlo ke změně výměry zastavěné plochy pro výpočet daně.

Poplatníci, kteří nemovitost koupili, případně získali darem, tak měli učinit v přiznání k dani z nemovitých věcí nejpozději do 31. ledna 2023, zatímco ti, kteří nemovitost naopak prodali nebo věnovali, ve stejném termínu dopisem správci daně. Pokud tak neučinili, správce daně je oprávněn jim vyměřit pokutu.

Autor je daňový poradce advokátní kanceláře Rödl & Partner
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Platba daně z nemovitostí klepe na dveře. Ale co když složenka nepřijde?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.