Bojíte se o své peníze? Nastavte si osobní finance tak, aby zvládly nápor koronaviru

Koronavirová pandemie negativně ovlivňuje finance mnoha domácností. Už nyní vláda vydává jedno opatření za druhým, aby ekonomické dopady nebyly tak katastrofální. Přesto se nelze spoléhat jen na pomoc státu, vezměte osobní finance do vlastních rukou a snažte se z nich v době koronaviru vytěžit maximum.
Ilustrační foto: Archív

Příjmy domácností klesají, a to ať už z důvodu čerpání ošetřovného, nižší mzdy nebo ztráty zaměstnaní. Někteří přichází o nemalé částky i z důvodu rušení dovolených, storna zájezdů a letenek aktuálně řeší řada Čechů. Pokud se obáváte, že v současné situaci dostanou vaše osobní finance pořádně na frak, pak vězte, že dopady lze mírnit.

Běžný účet mějte zdarma, spořicí s co nejvyšším výnosem

Ze všeho nejdříve začněte u bankovních účtů. Zatímco u běžného účtu zkontrolujte, že vám banka nezruší vedení zdarma i v případě, že nezvládnete dodržet na začátku stanovené podmínky v podobě pravidelné platby kartou či obratu, u spořicího účtu si ověřte, že peníze vám budou zhodnocovány co nejvyšším úrokem. Díky tomu na běžném účtu ušetříte a spořicí účet vám zajistí alespoň minimální zhodnocení úspor.

Půjčku si na tři měsíce zmrazte, odklad splátek nabízí řada bank

Lidé postiženi koronavirovou pandemií si mohou od úvěrů na čtvrt roku odpočinout. Pokud splácíte půjčku, kterou aktuálně váš rodinný rozpočet nezvládá, požádejte vaši banku o odložení splátek. Většina tuzemských bank s touto nabídkou přišla sama, rozhodně ale na nic nečekejte, u některých je nutné žádost o odložení podat do konce nouzového stavu, u jiných máte čas až do konce dubna. Odklad splátek se týká většiny půjček, a to ať už vás trápí hypotéka, spotřebitelský úvěr, online půjčka, leasingový úvěr nebo firemní půjčka.

Na bezhlavé zadlužování zapomeňte, náhlý výpadek příjmů vyřeší kreditka

Propočítání příjmů a výdajů domácnosti vám jasně dalo najevo, že takto vyžijete sotva měsíc? Pak vás nejspíš půjčka teprve čeká. Pokud se z důvodu koronaviru plánujete zadlužit, rozhodně se nepouštějte do žádných riskantních akcí. Pro překlenutí jednoho či dvou měsíců vám může pomoci kontokorent, popřípadě kreditní karta, ta nabízí výhodné splacení v bezúročném období zdarma. Ještě než se ale upíšete nějakému úvěru, ověřte si, zda nemáte nárok na náhradu škody od zaměstnavatele, respektive od státu. I v této tíživé situaci se snažte předejít bezhlavému zadlužování, ať následně neskončíte u vytloukání klínu klínem a konsolidace půjček.

Životní pojištění vám nemusí v době koronaviru pomoci

Pozor, pokud si myslíte, že současnou situaci vám pomůže vykrýt životní pojištění, pak možná budete zklamáni. Onemocnění COVID-19 není nové jen pro zdravotníky, ale i pro pojišťovny, každá tak k plnění pojistného přistupuje jinak. U některé nebudete mít na rok na nic, u jiné alespoň na úhradu škod vzniklých z důvodu pracovní neschopnosti, hospitalizace nebo ošetřovného. Dopředu si tak ověřte, jak se vaše pojišťovna k dané situaci staví.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Prodej zlata v Česku během pandemie stoupl o stovky procent

Cena jedné unce zlata v českých korunách přesáhla v minulých týdnech neuvěřitelných 50 tisíc korun. „V roce 2008 stála 15 tisíc a mnozí říkali, že je to vrchol a že počkají, než cena spadne,“ vzpomíná statutární …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru