Celosvětová poptávka v prvním čtvrtletí 2018 klesla meziročně o dvě procenta na 347 milionů kusů

Celosvětová poptávka po chytrých telefonech v prvním čtvrtletí 2018 klesla o dvě procenta na 347 milionů kusů. Poptávka zeslábla především v Číně (meziroční pokles o šest procent) a v severní Americe (pokles o pět procent). Avšak celosvětová průměrná cena (ASP) v prvním kvartálu dále stoupala a dosáhla meziročního nárůstu 21 procent. Díky tomu trh s chytrými telefony vzrostl v hodnotě meziročně o 18 procent na 129,8 miliardy USD bez ohledu na pokles počtu prodaných kusů.

Arndt Polifke, expert na telekomunikace ve společnosti GfK, říká: „Tento rok začínáme v situaci, která se velmi liší od posledního kvartálu roku 2017, kdy byly překonány rekordy v poptávce po chytrých telefonech. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2018 došlo k meziročnímu poklesu globální poptávky po smartfonech. Patrně není žádným překvapením, že se objevují další trhy, na nichž dochází k úplnému nasycení. Na druhou stranu mají spotřebitelé tendenci vybírat si dražší modely, které obsahují nejnovější inovace nabízené různými značkami chytrých telefonů. Díky tomu vzrostla meziročně průměrná prodejní cena o neuvěřitelných 21 procent na 374 USD. To vedlo k osmnáctiprocentnímu globálnímu růstu hodnoty, což je pro takto vyspělé odvětví výjimečné.“

Západní Evropa: výnosy se meziročně zvýšily o 23 procent

V 1Q18 rostl obrat meziročně o 23 procent na 14,5 miliardy USD díky šestadvacetiprocentnímu nárůstu průměrné prodejní ceny, jenž byl způsoben rostoucí poptávkou v segmentu velmi drahých zařízení. Stalo se tak i přesto, že poptávka po chytrých telefonech v západní Evropě klesla meziročně o dvě procenta na 28,3 milionu kusů. Největší pokles poptávky v 1Q 2018 zažily trhy Velké Británie (meziročně o 11 procent), Španělsko (meziročně o 7 procent) a Francie (meziročně o 4 procenta). Přestože průměrná prodejní cena pravděpodobně nadále poroste, GfK předpovídá, že počet prodaných kusů v tomto regionu zůstane v roce 2018 na stejné úrovni.

Střední a východní Evropa: o vynikající výsledky v 1Q18 se zasloužila Ukrajina

Ve střední a východní Evropě vzrostl obrat meziročně o 35 procent na 5,9 miliard USD. To bylo způsobeno jak nárůstem průměrné prodejní ceny o 29 procent, tak i růstem v kusovém vyjádření o pět procent na 19,7 milionu kusů. Klíčovou roli v růstu poptávky sehrála Ukrajina, kde počet prodaných zařízení vzrostl v prvním kvartálu o 23 procent. Rusko a Polsko, představující dva největší trhy v tomto regionu, zaznamenaly dvouprocentní meziroční nárůst poptávky. Pro celý rok GfK předpovídá, že pokračující růst v Rusku a na Ukrajině zajistí zvýšení poptávky po chytrých telefonech v regionu o sedm procent.

Severní Amerika: poptávka v 1Q18 klesá

V severní Americe poptávka po chytrých telefonech klesla zhruba o pět procent na 35,8 milionu prodaných kusů. GfK předpovídá pro rok 2018 pokles poptávky po chytrých telefonech o dvě procenta.

Latinská Amerika: poptávka roste díky velmi dobrým výsledkům v Kolumbii a Argentině

V Latinské Americe pokračoval růst poptávky po chytrých telefonech i v 1Q18 – se 32,8 miliony prodaných kusů představuje meziroční zvýšení o tři procenta. V hodnotovém vyjádření vzrostl trh meziročně o pět procent na 10,3 miliardy USD. Přestože došlo v prvním čtvrtletí k poklesu poptávky v Brazílii (meziročně pokles o čtyři procenta) a v Chile (meziročně pokles o 18 procent), bylo to vykompenzováno silným růstem v Kolumbii (meziročně nárůst o 41 procent) a v Argentině (meziročně nárůst o šest procent). GfK předpovídá, že růst poptávky po chytrých telefonech v tomto regionu v roce 2018 oslabí o tři procenta v důsledku poklesu v Brazílii.

Střední východ a Afrika: o růst se zasloužily Egypt a Jižní Afrika

V regionu Středního východu a Afriky vzrostla v 1Q18 poptávka po chytrých telefonech meziročně o sedm procent a dosáhla 11,4 miliardy USD. Dvouprocentní růst na 44,1 milionu kusů byl zaznamenán zejména díky Egyptu (růst meziročně o 42 procenta) a Jižní Africe (růst meziročně o 13 procent), neboť spotřebitelé i nadále přecházeli od běžných mobilů k chytrým telefonům. GfK předpokládá, že poptávka (v kusech) stoupne v regionu v roce 2018 o čtyři procenta.

Čína: průměrná prodejní cena vyrovnává klesající poptávku po chytrých telefonech – zatím

Na rozdíl od předchozího roku nezajistily výrazné promoce během lunárního nového roku v Číně meziroční zvýšení poptávky po chytrých telefonech a počet prodaných zařízení v prvním kvartálu klesl o šest procent na 109,6 milionu kusů. Přesto však obratově skupina chytrých telefonů zaznamenala růst o 14 procent na 41,1 miliard USD díky domácím i zahraničním značkám, jež přesvědčují Číňany, aby přešli na více prémiové modely. Z hlediska distribučních kanálů zažívají chytré telefony velký růst na internetu. Tento kanál roste hlavně na úkor operátorů. GfK předpovídá v Číně pro rok 2018 čtyřprocentní snížení poptávky po chytrých telefonech, neboť trh začíná být saturován.

Vyspělé asijské země*: Jižní Korea vede region k záporným výsledkům

Ve vyspělých asijských zemích se hodnota prodeje chytrých telefonů meziročně zvýšila o 13 procent na 12,4 miliardy USD. Tento výsledek byl tažen primárně průměrnou prodejní cenou, jež stoupla o 16 procent na 707 USD za kus. Poptávka v 1Q18 meziročně poklesla o 3 procenta na 17,6 milionu kusů. Přestože Austrálie zaznamenala silný meziroční nárůst o 22 procent, celkový výsledek byl ovlivněn snížením poptávky o 16 procent v Jižní Koreji. GfK předpovídá pro rok 2018 snížení poptávky v regionu o čtyři procenta v důsledku poklesu v Jižní Koreji.

Rozvíjející se asijské země*: na region dopadla snižující se poptávka v Indii

V rozvíjejících se asijských zemích se meziročně poptávka nezměnila a zůstala na úrovni 58,7 milionu kusů. Avšak díky poptávce po dražších modelech, dokázal i tento region růst v hodnotě o 14 procent na 11,0 miliardy USD. V Indii se poptávka po chytrých telefonech snížila o čtyři procenta, neboť tam trh zaplavily levné mobily s funkcí 4G, což zbrzdilo poptávku po smartphonech. Naproti tomu v Indonésii a na Filipínách došlo k meziročnímu nárůstu poptávky o 18 respektive 16 procent. Podle předpovědi GfK poroste poptávka v roce 2018 v tomto regionu o sedm procent.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Půjčit si od lidí, nebo od banky?

Půjčka od banky je stále tím prvním způsobem, který vytane lidem na mysli ve chvíli, kdy potřebují vyšší obnos. Hned za nimi zřejmě stojí půjčka od známých, která se obejde bez velkých úroků a zdlouhavé …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Až bude jezdit na elektřinu i tank, uvěřím elektromobilům

Názor
Elektromobily, hybridy, plug-in hybridy a všemožné jiné takzvané ekologické varianty aut jsou politicky velmi silně protěžované, dokonce i tak, že třeba u vlakové trati ve Velké Chuchli v Praze nějaký hbitý aktivista natřel obří nápis „Klima je více než národ.“ Jenže ať je to, jak chce, nafta u nás stále vítězí. Její spotřeba dokonce kontinuálně stoupá už několik let po sobě, jak ukazují nejnovější data. A …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru