Ceny výrobců v prosinci klesly vlivem nižších cen komodit

Názor
Ceny průmyslových výrobců v ČR klesly v prosinci meziměsíčně o 1,1 procenta. Šlo tak o již o druhý pokles v řadě. V meziročním vyjádření růst cen zpomalil z 21,3 procenta na 20,1 procenta.
Na prosincovém vývoji se odráží především pokles cen na světových komoditních trzích. Surová ropa Brent během prosince totiž zlevnila o přibližně deset dolarů za barel, v procentním vyjádření pak o více než deset procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bez energií byly ceny průmyslových výrobců meziročně vyšší o 13,5 procenta. Dynamika průmyslových cen tak v prosinci opět výrazně zaostala za očekáváními. Tržní konsensus předpokládal pokles cen meziměsíčně pouze o 0,6 procenta a meziročně o 20,8 procent.

Na prosincovém vývoji se odráží především pokles cen na světových komoditních trzích. V důsledku toho podle Českého statistického úřadu největší meziměsíční pokles cen zaznamenalo odvětví výroby koksu a rafinovaných ropných produktů.

Surová ropa Brent během prosince totiž zlevnila o přibližně deset dolarů za barel, v procentním vyjádření pak o více než deset procent. Nižší byly i ceny chemických látek a výrobků a také kovů a kovodělných výrobků. Naopak ceny elektřiny a ceny potravinářských výrobků šly nahoru.

PSALI JSME:
Ceny v průmyslu brzdí růst, čeká nás další zpomalení

Ceny zemědělských výrobců od července do října soustavně poměrně rychle klesaly, v listopadu a prosinci se však opět vrátily k růstu. V meziměsíčním srovnání byly v závěrečném měsíci loňského roku vyšší o 1,7 procenta, v meziročním pak o 27,3 procenta. Rostly ale i ceny stavebních prací a ceny tržních služeb pro podniky.

Statistický úřad zveřejnil i výsledky za celý rok 2022. Ceny průmyslových výrobců byly za loňský rok v průměru vyšší o 24,3 procenta, což je nejvíce od vzniku České republiky. Ceny zemědělských výrobců pak stouply o 31,8 procenta. V roce 2021 to bylo o 6,9 procenta.

Celkově lze prosincový vývoj výrobních cen považovat za pozitivní signál z hlediska zmírňování inflačních tlaků. Hlavním zdrojem nižší dynamiky výrobních cen zůstávají nižší ceny na komoditních trzích, spíše než klesající poptávka. I ta však v dalších měsících zřejmě začne tlačit ceny průmyslových výrobců směrem dolů.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflační vlna v průmyslu pomalu opadá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?