Ceny výrobců v prosinci klesly vlivem nižších cen komodit

Názor
Ceny průmyslových výrobců v ČR klesly v prosinci meziměsíčně o 1,1 procenta. Šlo tak o již o druhý pokles v řadě. V meziročním vyjádření růst cen zpomalil z 21,3 procenta na 20,1 procenta.
Na prosincovém vývoji se odráží především pokles cen na světových komoditních trzích. Surová ropa Brent během prosince totiž zlevnila o přibližně deset dolarů za barel, v procentním vyjádření pak o více než deset procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bez energií byly ceny průmyslových výrobců meziročně vyšší o 13,5 procenta. Dynamika průmyslových cen tak v prosinci opět výrazně zaostala za očekáváními. Tržní konsensus předpokládal pokles cen meziměsíčně pouze o 0,6 procenta a meziročně o 20,8 procent.

Na prosincovém vývoji se odráží především pokles cen na světových komoditních trzích. V důsledku toho podle Českého statistického úřadu největší meziměsíční pokles cen zaznamenalo odvětví výroby koksu a rafinovaných ropných produktů.

Surová ropa Brent během prosince totiž zlevnila o přibližně deset dolarů za barel, v procentním vyjádření pak o více než deset procent. Nižší byly i ceny chemických látek a výrobků a také kovů a kovodělných výrobků. Naopak ceny elektřiny a ceny potravinářských výrobků šly nahoru.

PSALI JSME:
Ceny v průmyslu brzdí růst, čeká nás další zpomalení

Ceny zemědělských výrobců od července do října soustavně poměrně rychle klesaly, v listopadu a prosinci se však opět vrátily k růstu. V meziměsíčním srovnání byly v závěrečném měsíci loňského roku vyšší o 1,7 procenta, v meziročním pak o 27,3 procenta. Rostly ale i ceny stavebních prací a ceny tržních služeb pro podniky.

Statistický úřad zveřejnil i výsledky za celý rok 2022. Ceny průmyslových výrobců byly za loňský rok v průměru vyšší o 24,3 procenta, což je nejvíce od vzniku České republiky. Ceny zemědělských výrobců pak stouply o 31,8 procenta. V roce 2021 to bylo o 6,9 procenta.

Celkově lze prosincový vývoj výrobních cen považovat za pozitivní signál z hlediska zmírňování inflačních tlaků. Hlavním zdrojem nižší dynamiky výrobních cen zůstávají nižší ceny na komoditních trzích, spíše než klesající poptávka. I ta však v dalších měsících zřejmě začne tlačit ceny průmyslových výrobců směrem dolů.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflační vlna v průmyslu pomalu opadá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.