Inflační vlna v průmyslu pomalu opadá

Názor
Prosincová výrobní inflace naznačuje, že inflace v průmyslu – jako největším tuzemském odvětví – pozvolna opadá. Ceny se tam totiž meziměsíčně snížily o 1,1 procenta, a rozhodně ne jenom díky příznivému vývoji na trhu s ropou a jejími deriváty.
Sílící koruna zlevňuje dovážené komponenty a suroviny, které navíc výrazně zlevnily. Velmi příznivé jsou i ceny v námořní dopravě, neboť se v podstatě vrátily na předcovidovou úroveň. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozvolna je vidět pozitivní vliv poklesu cen komodit i v chemickém průmyslu a ve zpracování kovů. Meziroční růst cen v průmyslu nyní dosahuje „jen“ 20,1 procenta, zatímco ještě před půl rokem to bylo 28,5 procenta.

Nic podobně pozitivního se zatím ovšem nedá říct o energetice, kde ceny v posledním měsíci opět vzrostly a meziročně jsou o téměř 54 procenta výše.

Pozitivní zprávou je zpomalování cen stavebních materiálů (na 16 %), avšak stejně jako v případě celého průmyslu je teď otázkou, jak budou vypadat firemní ceníky pro rok 2023.

PSALI JSME:
Ceny výrobců v listopadu klesly vlivem nižších cen komodit

Teprve až v lednové inflaci uvidíme, jakou cenovou politiku hodlají firmy razit v čase ekonomického útlumu.

V tuto chvíli je vidět spíše více argumentů pro umírněný cenový vývoj v průmyslu než pro jeho akceleraci. Sílící koruna zlevňuje dovážené komponenty a suroviny, které navíc výrazně zlevnily. Velmi příznivé jsou i ceny v námořní dopravě, neboť se v podstatě vrátily na předcovidovou úroveň.

Negativní je nicméně stále efekt vysokých cen energií, byť v posledních týdnech ceny silové elektřiny na německé burze pozvolna klesají. Odhadovat vývoj letošních výrobních cen bude mít proto smysl teprve až po zveřejnění lednové inflace.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Ceny v průmyslu brzdí růst, čeká nás další zpomalení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB