Červnová inflace výrazně překvapila, když zrychlila na 3,3 %

Názor
Růst spotřebitelských cen v červnu výrazně překvapil, když zrychlil z meziměsíčních 0,4 % v květnu na 0,6 % v červnu. Z celé poloviny se na červnové meziměsíční inflaci podílel nárůst cen alkoholických nápojů a tabáku.
V červnu rostly také ceny piva a vína, v obou případech zhruba o pět procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V případě tabáku i nadále jde o zpožděné promítnutí vyšší spotřební daně, která sice platí již od ledna letošního roku, její dopad do vývoje konečných cen byl však zpočátku roku tlumen doprodejem cigaret s původními kolky. Meziroční růst cen tabákových výrobků tak zrychlil z květnových 7,1 % na 12,2 % v červnu. Rostly však také ceny piva a vína, v obou případech zhruba o pět procent.

Oproti předchozímu měsíci se zvýšily i ceny v oblasti dopravy, což souviselo především s obnoveným růstem cen pohonných hmot, a v oblasti rekreačních a kulturních služeb. Mírně nižší byly naopak ceny potravin. To se týkalo zejména zeleniny, nealkoholických nápojů, masa a mléka. O jednu desetinu zrychlil jak růst cen zboží, tak i služeb.

V meziročním vyjádření inflace zrychlila na 3,3 % z předchozí 2,9 %. Oproti loňskému roku jsou vyšší především ceny potravin a zvýše zmíněných tabákových výrobků.

PSALI JSME:
V Česku opět citelně zdražuje, zvláště výrazně „neřesti“, jako alkohol či tabák

Podle našich předběžných výpočtů dále zrychlila jádrová inflace. Ta by tak setrvala na rekordně vysokých hodnotách. Rychlý růst jádrové složky je pravděpodobně živen stále solidní poptávkou spotřebitelů, která již dosáhla předkrizové úrovně, jak ukázaly tento týden zveřejněné výsledky maloobchodních tržeb za květen.

To, že se spotřebitelé prozatím nebojí utrácet, souvisí i se stále nízkou mírou nezaměstnanosti, která v červnu činila jen 3,7 %. Poptávka však chybí ve výrobním sektoru, který je v ČR významným zdrojem zaměstnanosti, a to se podle nás jen tak nezlepší. V druhé polovině roku očekáváme tedy nárůst nezaměstnanosti, který se promítne i do slabšího růstu mezd a platů, a nakonec také do zpomalení dosud výrazné inflace.

Červnová inflace skončila nejen nad odhady analytiků, ale i ČNB, která očekávala meziroční inflaci ve výši 2,9 %.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace se opět vymkla kontrole

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru