Češi by chtěli spořit, ale nemají z čeho a jak, ukázal průzkum

Pouze 13 % Čechů ze svého platu nespoří ani korunu. Zbylých 86 % se o to snaží, i kdyby šlo jen o pár korun měsíčně. Ale shodují se v tom, že nemají jak. Aktuální sazby většiny spořicích produktů se totiž pohybují prakticky na nule. A investic do fondů, které slibují výnosy nad úroveň jednoho procenta, se bezmála 90 % lidí bojí. Ukázal to průzkum, který realizovala agentura Stem/MARK pro spořitelní družstvo Artesa.

Zlaté pravidlo spoření, tedy využívání státem podporovaných spořicích produktů, si Češi překvapivě vzali k srdci, a ve snaze vytvořit si potřebný finanční polštář, je využívají: penzijní připojištění (66 %), životní pojištění (44 %), stavební spoření (36 %).

Ale co dál? „Spořicí účet má dnes sice ještě 47 procent lidí, ale připouštějí, že na něm mají ze zvyku finanční prostředky, které naspořili v předchozích letech. Kdyby si měli vybírat dnes, už by je na něj nedali,“ komentuje výsledky průzkumu Ing. Pavel Ráliš, obchodní ředitel spořitelního družstva Artesa. Jak průzkum ukázal, termínované vklady a vkladní knížky dnes mají už jen 3 % Čechů.

Představu o výši částky, kterou by chtěli při odchodu do penze mít, mají Češi jasnou. Pro čtvrtinu z nich je stále onou pomyslnou hranicí 1 milion korun. Pro 23 % by bylo dostačujících 500 tisíc korun. Otázkou je, zda své vysněné sumy většina z nich dosáhne, neboť podle průzkumu 30 procent Čechů kvůli své finanční situaci zvládne spořit jen 500 korun měsíčně. Částku okolo jednoho tisíce korun pak spoří pouhých 17 % lidí.

Cílem spoření je pro 62 % Čechů finanční zajištění na stáří. „Lidé přitom chtějí mít především hotovost. Pro Čechy je stále nejvíc mít reálné peníze. Vlastnictví více nemovitostí, nebo investice například do zlata, pro ně představují až další možnosti, a to i navzdory tomu, že takto uložené prostředky slibují alespoň nějaké zhodnocení,“ upozorňuje Ing. Pavel Ráliš.

Stejně nedůvěřiví jsou také k investicím do podílových fondů, které nabízejí nadprůměrné zhodnocení uložených prostředků. O možnosti jejich využití je ochotno uvažovat jen 14 % dotázaných, a to i navzdory tomu, že podle průzkumu je výše úrokové sazby pro lidi tím nejpádnějším argumentem pro volbu spořicího produktu. „Investic do fondů se lidé po zkušenostech z doby finanční krize v roce 2008 stále obávají, a raději volí alternativy, které na trhu nabízejí právě spořitelní družstva, jež díky svému systému fungování mohou svým klientům nabízet spořicí produkty s úrokovými sazbami vysoce převyšujícími aktuální průměr,“ vysvětluje Pavel Ráliš a dodává, že podle průzkumu je nabídce spořicích produktů spořitelních družstev nakloněna třetina dotázaných.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.