Češi si zimní dovolenou kouskují, za jednu zaplatí asi 8 tisíc korun

Ačkoli na zimní dovolenou zdaleka nejezdí tolik Čechů jako v létě, obliba lyžařských pobytů ovšem narůstá. Oproti loňsku vyrazí na hory do ciziny s cestovními kancelářemi o několik procent více Čechů. Mnozí lidé jezdí na dovolenou za sněhem během sezóny dokonce několikrát, i když pokaždé jen na pár dnů.

Češi si zimní dovolenou kouskují, za jednu zaplatí asi 8 tisíc korun. Foto: Pixabay

Nejoblíbenější zahraniční oblastí pro zimní dovolenou zůstávají Alpy. Do Rakouska, Itálie či Francie jezdí stále nejvíce Čechů. Na druhém místě jsou Vysoké a Nízké Tatry, kde rok od roku přibývá českých návštěvníků. V zimě jich sice není tolik jako v Alpách, ale pokud se sečtou turisté za celý rok, Slovensko jasně dominuje. Po téměř 20 letech dokonce odsunulo z prvního místa Chorvatsko, kam loni zamířilo 721 tisíc českých návštěvníků oproti 837 tisícům na Slovensko. Výhodou našeho někdejšího federálního partnera je právě i to, že tam Češi mohou cestovat i na lyžařské pobyty.

S Alpami rozprostřenými mezi několik zemí se ale Tatry srovnávat zatím nemohou, byť i tam už hotely a zimní střediska nabízejí služby na vysoké úrovni. Oblíbeným místem je například Jasná v Nízkých Tatrách. Vyšší meziroční zájem o pobyty na slovenských horách potvrzuje například portál dovolena.cz, podle něhož obecně přibývá lidí, kteří na zimní sporty vyráží do ciziny – kvůli tomu, že v minulých sezonách byl na mnoha místech v Česku nedostatek sněhu.

Do Rakouska, Itálie či Rakouska vyráží v zimě více než půl milionu Čechů. Podle mluvčího cestovní kanceláře Nev-Dama Jana Bezděka stále více Čechů jezdí do Alp během jedné sezony několikrát, i když na kratší dobu. „Naši klienti mají zájem například o zájezdy na dva nebo čtyři dny, ale opakovaně,“ řekl portálu FAEI.cz Bezděk. Dodal, že oproti loňsku je zájem o zimní dovolenou přibližně o osm procent vyšší. Průměrná cena zájezdu je zhruba 8,3 tisíce korun na osobu.

Podle zkušeností cestovních kanceláří si Češi obvykle kupují zimní pobyty s cestovní kanceláří včetně skipasu, pokud vrážejí do Itálie nebo Francie. Do bližšího Rakouska si mnozí čeští lyžaři zajišťují pobyt na horách na vlastní pěst. Mezi nejoblíbenější střediska patří Kaprun, Schladming nebo Saalbach. V Itálii to je třeba Val di Fiemme.

Samozřejmě, že spoustu Čechů dává přednost zimní dovolené v Krkonoších, Krušných horách, v Jeseníkách a dalších tuzemských horách. Pobyty se ve velkém zamlouvají a nakupují od října, jako první to obvykle dělají rodiny s dětmi, které se chystají strávit na horách jarní prázdniny případně vánoční dny. Pobyty na horách si nyní zamlouvají i větší skupiny, například školy. Rodiny zaplatí za lyžařské kurzy pro své děti několik tisíc korun.

Cestovní kanceláře podle ČTK prodají ročně zájezdy za zhruba 20 miliard korun, zimní dovolené se na prodejích podílejí asi pěti procenty. Také průzkum cestovní kanceláře Alexandria potvrdil, že si nadpoloviční většina Čechů vybírá dovolenou po menších částech. Z těch, kteří si například kvůli celozávodní dovolené, školním či divadelním prázdninám musí vybrat volno naráz, pak pouze jeden ze sta preferuje volno v zimě, ostatní dávají jednoznačně přednost letním termínům.

„Odborníci sice doporučují odpočívat od práce nejméně dva týdny v jednom kuse, realitu ale odráží rostoucí trend prodeje desetidenních a týdenních zájezdů,“ sdělil Petr Šatný z CK Alexandria. Pouze na zahraničních zájezdech tráví dovolenou 28 procent českých dovolenkářů. Necelá dvě procenta naopak cestují výhradně po České republice. Ostatní pobyty kombinují.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Zimní trumfy cestovních kanceláří

Kromě oblíbených lyžovaček, lákají cestovky i na méně tradiční zimní dovolené. Čedok zve klienty do Panamy a na zimní koupání do exotických destinací, CK Alpina si připravila dva skialpové zájezdy, Firo-tour se …

5 nejlepších evropských lázeňských oáz

Malou podzimní zastávkou v jednom z pěti vyhlášených lázeňských destinací v Evropě se trefíte do černého. Načerpáte síly, objevíte nevšední architektonické skvosty a přijedete jako znovuzrození.

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru