bool(false)

Češi zimní sporty milují, ale nesmí být moc drahé a namáhavé

Hlavně se moc nenadřít a neutratit moc peněz. Většina Čechů sice v zimních měsících ráda zasportuje, avšak nejoblíbenější aktivitou je sáňkování a bobování. Ukázal to průzkum agentury Nielsen Admosphere pro společnost PROFI CREDIT. I tak za pobyty na horách utratí každý rok několik desítek miliard korun.

Pro většinu Čechů je nejoblíbenější zimní aktivitou sáňkování a bobování. Foto: Pixabay

Zimní sporty provozuje podle zmiňovaného průzkumu 55 procent Čechů, přičemž nejoblíbenější jsou ty fyzicky i finančně nejméně náročné – bobování a sáňkování. Aspoň příležitostně ho provozuje 47 procent lidí. Nejde skutečně o drastický zásah do rodinného rozpočtu. Vždyť za výbavu na tyto „disciplíny“ utratí na 80 procent dotázaných nanejvýše dva tisíce korun. A vhodné kopce jsou takřka všude, i ve městech.

Mnohem náročnější je například sjezdové lyžování. Češi za vybavení na tento sport zaplatí podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro společnost PROFI CREDIT více než pět tisíc korun. Zkušenosti obchodníků ovšem ukazují, že výjimkou nejsou ani částky převyšující deset tisíc.

To, že nejde o nic levného, dokazuje i zjištění citovaného průzkumu, podle něhož se dražším disciplínám věnují častěji mladší lidé do 44 let s vyššími příjmy. Naopak mezi těmi, co zimní sporty vůbec neprovozují, převládají lidé s čistým příjmem do 20 tisíc korun.

HORY DRAŽŠÍ NEŽ MOŘE

Jenže ke sjezdovému lyžování nestačí jen lyže, hůlky, helma a vhodné oblečení. Přičíst je nutné rovněž cenu skipasu, cestu do lyžařského střediska a případně další výlohy včetně občerstvení. Češi na tuzemských horách utratí více než 20 miliard korun, přičemž podle poradenské firmy KPMG z toho osmdesát procent připadá právě na zimní období. Týdenní pobyt na českých horách tak čtyřčlennou rodinu může přijít dráž než stejně dlouhá letecká dovolená u moře.

Mnozí Češi si kvalitní lyžařské vybavení nemohou z jedné výplaty dovolit, jak ukázal průzkum pro PROFI CREDIT. „Zatímco v případě méně nákladných zimních sportů jsou lidé schopni nákup vlastního vybavení financovat ze svých běžných finančních prostředků, v případě lyžování jedna třetina dotázaných uvedla, že musí na pořízení výbavy nějakou dobu šetřit. Zejména nákup nového lyžařského vybavení pro děti bývá jedním z důvodů, proč si lidé berou v zimních měsících nebankovní půjčku,“ řekl Martin Kašpar, vedoucí marketingového oddělení PROFI CREDIT.

Z finančně méně náročných zimních sportů patří mezi Čechy k oblíbeným rovněž bruslení, kterému se aspoň příležitostně věnuje 42 procent dotázaných. Do částky dvou tisíců korun na zakoupení bruslí se přitom vešlo 70 procent lidí. Na dalších místech se pak umístilo sjezdové lyžování (36 procent dotázaných), běh na lyžích (11 procent) a snowboarding (9 procent).

Zajímavostí je, že lední hokej, který je považován za český národní sport, provozuje pouze sedm procent dotázaných. Na druhou stranu právě hokej patří mezi nejvíce náročné zimní sporty – finančně, fyzicky i časově.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

V Česku platí nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až 100 000 korun. Přesto je vodácký zážitek pro většinu mužů synonymem pro alkohol, ženy ale naopak na vodě pijí jen výjimečně. Vyplývá to z červnového …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru