České republice se daří zlepšovat veřejné finance

Názor
Stav veřejných financí ČR se loni dařilo dále konsolidovat. Spíše však díky obecné ekonomické prosperitě než z důvodu úsporných opatření. Nominální výše dluhu vládních institucí loni klesla o 14,5 miliardy korun.
Ilustrační foto: cnb.cz

Z jen necelých 14 procent se tak podílela na poklesu dluhu vládních institucí v poměru k hrubému domácímu produktu z 34,66 na 32,71 procenta. Ze zbylých zhruba 86 procent přispěl ke snížení uvedeného poměru právě ekonomický růst, vyjádřený růstem hrubého domácího produktu v běžných cenách z úrovně zhruba pěti bilionů korun v roce 2017 na 5,3 bilionu v roce loňském.

Jen obtížně tak lze výraznější zásluhu na snížení dluhu přičítat vládě. Její hlavní zásluha spočívá v tom, že ji makroekonomicky nadmíru příznivé podmínky nezlákaly k realizaci a příslibům ještě znatelně vyšších provozních výdajů státní kasy.

Česká republika tak zůstává jednou ze zemí Evropské unie s vůbec nejnižší úrovní dluhu vládních institucí k hrubému domácímu produktu. Znatelně lépe na tom i loni byly v EU pouze tři země: Estonsko, Lucembursko a Bulharsko.

PSALI JSME:
Tučná léta jsou pryč, signalizuje únorové hospodaření státní kasy

Česko je i díky tomu na poměry v EU relativně dobře připraveno na případnou ekonomickou krizi. Pokud by taková krize udeřila, ČR má k dispozici stimulační „munici“ jak právě v oblasti fiskální, tak monetární. Jinými slovy, může si v rámci potenciální stimulace dovolit na evropské poměry „luxus“ relativně citelného navýšení veřejných výdajů v poměru k HDP.

A má zároveň kam snižovat úrokové sazby v oblasti měnové politiky, neboť základní úroková sazba, kterou aktuálně nastavuje Česká národní banka, představuje 1,75 procenta. To je nejvyšší úroveň mezi zeměmi Visegrádské skupiny a pochopitelně také vyšší úroveň, než jakou vykazují sazby v eurozóně. Ty jsou buď v záporu, nebo na nule.

Tato příznivá skutečnost ale samozřejmě nesmí Českou republiku nijak uchlácholit. Z dnešních dat ČSÚ k saldu hospodaření sektoru vládních institucí loni ve čtvrtém čtvrtletí je patrné, že zejména právě na sklonku roku 2018 se veřejné financi ocitly pod tlakem, jaký nepocítily od roku 2016. To předznamenává, že letošek bude z hlediska veřejných financí poměrně obtížný. O tom ostatně částečně svědčí i letošní únorový a březnový schodek v plnění státního rozpočtu, který signalizuje, že za celý letošní rok vykáže státní rozpočet deficit v řádu několika desítek miliard korun.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pozdě, ale přece: ministerstvo financí razantně proškrtá veřejné výdaje

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Desetiletou fixaci už má skoro třetina hypoték

K nejsledovanějším a nejvíce medializovaným parametrům hypotéky je nepochybně úroková sazba. Ta například podle údajů Fincentrum Hypoindex vloni spadla z lednových tří procent na prosincových 2,34 %. Velmi důležitým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru