Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Názor
Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší inflaci, než odpovídá průměru EU (2,8 %) i eurozóny (2,6 %). Vykazuje také citelně nižší inflaci než všechny okolní země.
Jen pět zemí eurozóny z dvaceti má inflaci ještě nižší než Česká republika. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pouze pět zemí z dvaceti států eurozóny vykazuje nižší inflaci než Česko. Jde o Lotyšsko, Litvu, Itálii, Finsko a Kypr. Společně s ním má nižší inflaci než Česko také Dánsko. Ukazuje se tak, že je problematické spojovat inflační vývoj s používanou měnou, jak se často dělo například loni. Dánsko má v současnosti vůbec nejnižší inflaci v EU, přitom platí eurem.

Naopak „eurové“ Rakousko či Slovensko vykazují nyní vyšší inflaci než „bezeurové“ Polsko, Maďarsko i Česko.

Ze zemí Visegrádské skupiny tak v současnosti vykazuje nejvyšší inflaci jediná z nich, která platí eurem – Slovensko. Důvody odlišného vývoje a nynějších měr inflace jsou hlubšího a komplexnějšího rázu než používaná měna.

Podle Českého statistického úřadu, který používá jinou metodiku než Eurostat, činila únorová míra v Česku rovná dvě procenta v meziročním vyjádření. Poprvé od konce roku 2018 se tak míra inflace ocitla přesně na cíli České národní banky. Od ledna 2019 včetně byla vždy nad tímto cílem.

Českou inflaci v únoru snižovalo to, že prodejci potravin v čele s řetězci konečně začali alespoň částečně promítat historicky zcela se vymykající zlevnění zemědělců, nadále – i podle pondělních čísel za únor – meziročně bezmála dvacetiprocentní, do koncových cen.

Zatímco například zelenina v lednu meziročně zdražovala ještě o více než třináct procent, v únoru už meziročně zlevňovala, o 0,1 procenta. Meziměsíčně pokles inflace tlumil růst cen pohonných hmot, jenž způsobil růst cen ropy na světových trzích, a slábnutí koruny vůči dolaru.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Zavřít reklamu ×
  1. Ani zdražovat nejde do nekonečna. Už tak máme nejvyšší ceny všeho v celé Evropě. Logicky by měla přijít deflace!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB