Čeští manažeři mají chuť na fúze a akvizice

Spojenectví mezi firmami je v Česku méně populární, než ve světě. Tam o něm uvažuje 40 procent manažerů, v tuzemsku pouhých 15 procent. Kromě Česka investují zdejší firmy nejčastěji ve Velké Británii, Německu a Nizozemsku. Největší zájem je o oblast průmyslové výroby.

Spojenectví mezi firmami je v Česku méně populární, než ve světě. Tam o něm uvažuje 40 procent manažerů. Ilustrační foto: Pixabay

Celosvětový trh fúzí a akvizic čeká dobrý rok. Vyplývá to z šetření Barometr investiční důvěry společnosti EY (EY Global Capital Confidence Barometer). Toho se zúčastnilo více než 1700 generálních ředitelů a dalších vrcholných manažerů. Polovina oslovených společností plánuje akvizici či fúzi.

„Firmy musí čelit mnoha výzvám týkajícím se digitalizace, kybernetické bezpečnosti, geopolitické nestability a dalších vlivů. Změny v ekonomice jsou tak rychlé a tlak na ceny tak velký, že organický růst sám o sobě často není schopen zajistit vyšší výnosy. Podniky proto stále častěji nakupují jiné firmy a jdou do nových spojenectví,“ komentuje situaci Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě.

Apetit českých šéfů

Podle výsledků Barometru manažeři považují podmínky pro podobné transakce za velmi příznivé. Hodnota podniků je podle nich stabilní a pravděpodobnost dokončení operace je vysoká. I to se zřejmě odráží v apetitu českých šéfů. Devět z deseti českých firem, které nyní plánují nějakou akvizici, totiž uvažuje o více než jedné. Čtyřicet procent operací těchto proběhne v tuzemsku v oblasti průmyslové výroby.

V průběhu 12 měsíců předpokládá zvýšení počtu zvažovaných transakcí třetina všech oslovených manažerů.

Jak jsou čeští manažeři optimističtější v přístupu k fúzím, tak naopak pesimisticky hledí na možnosti nepřátelského převzetí společností. Celých 45 procent z nich předpokládá, že „nevyžádaná nabídka“ bude nejčastější formou převzetí. Ve světě přitom jen 28 procent manažerů počítá s tím, že se počet těchto nabídek zvýší.

„Na jedné straně dlouhodobě nízká míra organického růstu, na druhé straně převratné změny, které zásadním způsobem proměňují fungování a vzájemné obchodování podniků i chování spotřebitelů. To jsou faktory, které globálně výrazně posilují zájem o fúze a akvizice,“ vysvětluje Severa zájem firem.

Strategické spojenectví

Zajímavý je v této souvislosti i další přístup českých šéfů. Zatímco ve světě 40 procent společností hledá partnera pro strategické spojenectví, v tuzemsku to je jen 15 procent. Přitom spojenectví umožňuje rozšířit záběr své firmy a tím pádem i její zisky podstatně jednodušším způsobem, než standardní převzetí společnosti.

„Nové formy spolupráce, jako je strategické partnerství, jsou stále častěji vnímány jako efektivní nástroj k získání potřebných odborných kompetencí. Bez těch se dnes žádná společnost neobejde. Taková spolupráce je oproti změnám vlastnictví méně formální a přitom méně riziková. Podnikům navíc umožňuje rychle reagovat na změny na trhu. Spojenectví lze uzavírat a rušit snadněji než fúze či akvizice,“ říká k přístupu českých firem Severa.

Tuzemská orientace na nepřátelské převzetí firmy je v tomto světle kontraproduktivní. Bohužel, EY Barometr již nehledal příčiny takového přístupu českých manažerů.

Dva hlavní důvody

Průzkum identifikoval dva hlavní důvody, proč v současnosti firmy o nákupu jiných společností přemýšlejí.

Jedním z nich je technologický vývoj a s ním spojené změny zájmu zákazníků. To sbližuje řadu odvětví a zároveň to vede k rychlému nástupu nových konkurentů. V řadě odvětví tak firmy prověřují svá aktiva a prodávají ta, jež mají menší výkon. Ostatně více než třetina oslovených šéfů předpokládá, že v příštích 12 měsících vzroste počet prodejů „prováděných v tísni“.

Druhým důvodem je to, že mnoho národních ekonomik dlouhodobě vykazuje nízký růst. Společnosti se proto snaží posílit své růstové vyhlídky investicemi, včetně akvizic, v zahraničí. Z oslovených společností se touto myšlenkou zabývá 74 procent, v tuzemsku dokonce 81 procent.

Zájem o investice

Největší zájem je celosvětově o investice v USA, Velké Británii, Indii, Číně a v Německu. V Evropě je zajímavé i Řecko a také blízké Turecko. Pro investory ze střední a jihovýchodní Evropy je pak nejatraktivnější zemí regionu Česko. Čeští investoři se naopak zaměřují především na Velkou Británii, Německo, Nizozemsko a také na Indii.

Velkého konkurenta mají investoři z celého světa v Číně. Od letošního února do dubna totiž čínské společnosti investovaly v zahraničí 100 miliard dolarů, což je rekordní částka. Eminentní zájem mají Číňané o nákup duševního vlastnictví.

 „Manažeři dle našeho průzkumu globální ekonomiku považují za relativně stabilní. Pro firmy je nyní klíčové udržet na uzdě náklady a současně najít nové zdroje výnosů. Akvizice i nová spojenectví tak budou v dohledné budoucnosti důležitou součástí prorůstové korporátní strategie,“ dodává Jaroslav Zelenka ze společnosti EY.

Role Číny

Zatímco šéfové českých firem považují za největší riziko ekonomickou a politickou nestabilitu Evropské unie, manažeři ve světě – přes celkově pozitivní náladu – mají největší obavy z nestability Blízkého východu, Korejského poloostrova a také oblasti Jihočínského moře.

V něm se již tři roky Čína snaží stavbou umělých ostrovů s vojenskou infrastrukturou nevybíravě prosadit svoji hegemonii. Ostatně stejný způsob praktikuje i ve Východočínském moři, kde stejně postupuje vůči Jižní Koreji a Japonsku.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru