ČLFA: Spotřebitelský leasing na vzestupu

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v prvních třech čtvrtletích letošního roku soukromým osobám prostřednictvím spotřebitelských úvěrů 20,27 miliardy korun, což představuje meziroční snížení o 1,9 %, a pomocí spotřebitelského leasingu 2,79 miliardy korun, tedy o 17,7 % více než loni ve stejném období.

Každé třetí nové osobní auto mají domácnosti na operativní leasing. Foto: Pixabay

Souhrnný objem obchodů realizovaných členy ČLFA v rámci spotřebitelských úvěrů byl rozložen mezi revolvingové úvěry (6,25 miliardy korun), neúčelové půjčky (4,39 miliardy korun) a financování hmotného majetku (9,63 miliardy korun).

Na revolvingové úvěry bylo uzavřeno 57 886 nových smluv, na neúčelové půjčky 155 716 nových kontraktů a na financování hmotného majetku 161 476 nových obchodů.

Domácnosti si tradičně nejvíce půjčují na osobní automobily. Platí to i pro letošní první tři čtvrtletí. Zájem o financování nových vozidel přitom v této kategorii rostl výrazněji než o financování ojetin.

Každé třetí nové osobní auto si lidé pořídili na operativní leasing, dvě třetiny obchodů připadají na spotřebitelské úvěry. Podíl finančního leasingu je v této kategorii zanedbatelný.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Úrokové sazby se letos už zřejmě nezvednou

Míra inflace v listopadu činila podle Českého statistického úřadu rovná dvě procenta, a ocitla se tak přesně na úrovni inflačního cíle České národní banky (ČNB). Ta ovšem ve své aktuální prognóze počítá pro listopad …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru