Co se pokazilo s akciemi obnovitelných zdrojů?

Názor
Akcie obnovitelných zdrojů se letos propadly, přičemž největší tematické ETF (ICLN) kleslo o téměř 20 procent. Pro investory to byla hořká pilulka hned z několika důvodů. Akcie ropných společností (XLE) jsou na stejné úrovni a technologické společnosti prudce rostou.
Akcie obnovitelných zdrojů se letos propadly. Pro investory to byla hořká pilulka hned z několika důvodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bolesti růstu obnovitelných zdrojů, od solárních přes větrné a vodíkové až po lithiové, byly v širokém měřítku způsobeny vyššími úrokovými sazbami, tlakem na náklady a velkými očekáváními. Nadějí je, že nejhorší z těchto protivětrů se blíží ke konci a základní růstová dynamika stále roste.

Silné stránky, jako jsou elektromobily a solární energie, poskytly určité příležitosti, zatímco ústup „velkých ropných společností“ z obnovitelných zdrojů nabízí určitou úlevu pro konkurenci. Vzhledem k vysokým cenám fosilních paliv, politickému rozmachu a obavám o energetickou bezpečnost dosáhly roční investice do obnovitelných zdrojů 1,7 bilionu dolarů a stále rostou.

Vyšší úrokové sazby a narušení obchodu zvýšily náklady na americké solární akcie, od Enphase po SolarEdge a zpomalily jejich přijímání. Evropské lídry v oblasti větrné energie na moři, od Vestasu po Siemens Energy, pak zasáhly prudce rostoucí náklady na materiál a turbíny spolu s vyššími sazbami financování a konkurencí velkých ropných společností.

PSALI JSME:
Masivní rozvoj obnovitelných zdrojů v EU snížení cen pro spotřebitele nepomůže

To vedlo k rušení projektů a pokusům o nové vyjednávání o sazbách. Čistě vodíkové společnosti Plug Power až Bloom Energy se potýkají s problémy s dosažením většího objemu a ziskovosti. Zatímco těžaře lithia, od Albemarle po SQM, zasáhla cenová normalizace a sílící znárodňování zdrojů.

Mezi vzácné favority v oblasti obnovitelných zdrojů energie letos patřily společnosti First Solar a Array, kterým pomohla podpora „made in USA“ v rámci zákona o snižování inflace v roce 2022. A lídři v oblasti elektromobilů, Tesla až Li Auto (LI) a XPeng, se díky pokračujícím silným objemům růstu odrazili ode dna, přičemž celosvětová míra rozšíření elektromobilů je výrazně pod pěti procenty.

Nedávný ústup „velkých ropných společností“ od svých ambic v oblasti obnovitelných zdrojů energie, počínaje společností Shell a konče BP, zpomalí celkové zavádění, ale také sníží určitý tlak na výnosy, zatímco nižší ceny akcií při stále silném růstu zlepšily ocenění.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zelené zdroje tuzemskou, ani evropskou energetiku nespasí, proto Němci tak horečně budují terminály na plyn

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.