Covid výrazně narušil pohodlný status quo české montovny

Názor
České průmyslové podniky v současné době čelí řadě výzev, které mohou zásadně ovlivnit jejich budoucnost, a dokonce i jejich přežití. Od dramatického nárůstu cen energií, přes změny obchodních modelů až po modernizaci informačních technologií.
Covid výrazně narušil pohodlný status quo české montovny. Ilustrační foto: Škoda Auto

Na prvním místě čelí podniky dramatickému zvýšení cen vstupních energií, které mají a budou mít zásadní dopad i na jejich holé přežití. Na dalších místech jsou to přetrvávající nejistoty v dodavatelských řetězcích, zastaralé podnikové informační systémy a nedostatek pracovní síly ve všech oblastech.

Nesmíme zapomínat i na malou přidanou hodnotu jejich výrobků a opomíjení prodeje služeb. Firmy se plánují zaměřit především na komplexní modernizaci informačních systémů a dílčích taktických digitálních inovacích. Oproti předcovidové době je poptávka dramaticky větší. Covid výrazně narušil pohodlný status quo české montovny.

Nejvíce v minulosti firmy otálely právě s komplexní modernizací podnikových informačních systémů. Není se ani čemu divit, protože modernizace je mamutí projekt, který zasáhne celou firmu.

PSALI JSME:
Malé a střední podniky čekají krušné roky

Úspěšná realizace vyžaduje vizi, silný leadership a přidělení adekvátních lidských a finančních zdrojů. Dílčí digitalizace pomůže podnikům řešit izolované problémy, jako například lépe řídit spotřebu energií.

S komplexním přehledem o stavu jejich podnikání však prý pomůže jen nový podnikový informační systém a s malou přidanou hodnotou jejich výrobků pak jen inovace. Ty posouvají výrobce na žebříku přidané hodnoty k vyšším a vyšším příčkám. Vyšší marže otevírá podnikům větší manévrovací prostor pro rozvoj jejich podnikání a chrání je před výkyvy, jaké v současné době prožívají.

Doporučil bych také zaměřit se na oblast doplňkových servisních služeb, kterou české podniky opomíjely. Soustředily se na produkt a služby nerozvíjely vůbec, nebo jen okrajově. Služby a s nimi spojené řízení vztahu se zákazníkem přitom hrají čím dál tím větší roli v budoucím úspěchu podnikání tuzemských firem.

Autor je odborník společnosti Ness Czech na informační systémy ERP
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Informační technologie zítřka se staly skutečností rychleji, než mohl kdokoli očekávat

Zavřít reklamu ×
  1. Co chcete proboha pořád montotvat.Vždyť po zaplacení jídla a energií zbude sotva na 20 let starou ojetinu což je v dnešní době nějakých 60 tis. kč…….I v Německu a jinde na západě nebude na nákup nových aut!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

V Aeru Vodochody proběhla „letecká svatba“

Ke klíčovému milníku ve výrobě nového českého proudového cvičného letounu L-39NG došlo v úterý v areálu Aera Vodochody. K „leteckému oltáři“ se dostavily trup a křídlo prvního sériového kusu. Jejich propojení je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.