Creditas vydělala osmkrát víc

Nejmladší banka na českém trhu Creditas jako jediná se po prvním roce své existence nepropadla do ztráty. Dokonce se zdá, že ji na rozdíl od Equa bank, Air Bank, Sberbank, mBank nebo průkopníka trhu Zuno ani neplánovala. Měla však už předem na své straně výhodu v tom, že na trh vstoupila se znalostí terénu jako transformovaná kampelička.
Creditas dokázala bleskově uvést do života evropskou směrnici PSD2, která posiluje pozice klientů při využívání bankovních služeb. Foto: Wikipedia.org, El Projectante, CC BY-SA 4.0

Už v prvním čtvrtletí své existence vykázala zisk 1,8 milionu korun. V prvním čtvrtletí následujícího roku, tedy letošního, mohla ohlásit nárůst zisku o 29,4 milionu korun. Za první pololetí roku 2018 vykázala banka čistý zisk přesahující 71 milionů korun, což je víc než za celý minulý rok. Z jiného pohledu: zisk za první pololetí meziročně stoupl více než osminásobně.

Zatímco Creditas po prvním roce na českém bankovním trhu vykázala zisk 66 milionů korun, všichni její konkurenti počítali po prvním roce ztráty ve stamilionech. Air Bank se dostala do zisku po třech letech, Equa bank až v pátém roce. A příběhy ostatních moderních bank jsou podobné s výjimkou Zuna, které se do zisku nedostalo vůbec nikdy a činnost ukončilo.

Úroková válka

Nejvyšší úrok na spořicím účtu nabízí dlouhodobě Air Bank. Rovné procento do 250 tisíc (pak už 0,2 %) a do 100 tisíc na běžném účtu, což je na českém trhu absolutní rarita. Equa bank na spořicím účtu nabízí 0,8 % v částce maximálně 200 tisíc korun. Nominálně vyšší úrok 0,83 % u částky do 300 tisíc korun nabízí Sberbank, ale s podmínkou vedení běžného úču. Poplatky za tento účet ale připraví klienta o polovinu peněz získaných z úroků.

Konkurence oproti bance Creditas ve výši úroků sice stále vede, leč nesporně vysokou konkurenční výhodu představuje možnost úročit sazbou 0,6 % na spořicích účtech neomezené množství peněz. Od částky zhruba půl milionu korun výš je spoření u tohoto ústavu zcela jasně nejlepší na trhu.

Pozitivně se v prvním pololetí vyvíjel rovněž počet klientů, kterých přibylo přes 20 % na aktuálních 45 tisíc. Ti si do banky uložili přes 25 miliard korun, z nichž se bance podařilo rozpůjčovat 13,6 miliardy. To je meziroční skok o více než 43 %. Banka také rozšiřuje síť kamenných poboček. Letos by jich mělo být již přes dvacet.

Technologický náskok

Creditas byla první na českém bankovním trhu, která umožnila klientům sledovat jejich účty u jiných bank na webových stránkách Creditasu. Zpočátku to byly dvě banky: Fio a Equa, naposledy se připojila Air Bank. Zatím je možné si stav ostatních účtů jen kontrolovat, ale brzy Creditas plánuje i možnost z jejích stránek ovládat účty i u jiných bank.

Creditas tak na rozdíl od zavedených bank dokázala bleskově uvést do života evropskou směrnici PSD2, která posiluje pozice klientů při využívání bankovních služeb. Nová služba sice ještě na rozhraní mezi bankami občas hapruje, ale základní informaci klientovi dokáže poskytnout již nyní.

„Dlouhodobou prioritou je pozice lídra v moderních technologiích, které klientovi usnadňují život. Proto jsme jako vůbec první na trhu umožnili klientům přes naše internetové bankovnictví obsluhovat účty dalších bank. Do této oblasti chceme významně investovat i nadále,“ konstatoval v tiskové zprávě šéf banky Vladimír Hořejší.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru