ČSOB v grantovém programu podpořila šest sociálních podniků

ČSOB ve spolupráci s organizací P3 – People, Planet, Profit, o.p.s. završila v květnu již pátý ročník grantového řízení Stabilizace sociálních podniků na podporu sociálního podnikání v České republice. Šesti vítězným sociálním podnikům rozdělila celkem 1 320 000 korun. Kromě přímé finanční podpory získal každý z podniků odborné poradenství přesně na míru svých potřeb.

Od zahájení programu v roce 2013 věnovala ČSOB celkem jedenatřiceti sociálním podnikům téměř 3,5 milionu korun. V letošním roce získal každý vítězný podnik finanční podporu ve výši 180 tisíc korun a odborné poradenství v hodnotě 40 tisíc korun určené k zefektivnění a dalšímu rozvoji své činnosti.

Jedním z vítězných projektů je Pekárna Na Plechu. Funguje od roku 2014 jako sedmé středisko organizace PFERDA z.ú. Pekárna má sídlo v Kvasinách, nedaleko Rychnova nad Kněžnou a zaměstnává osoby s mentálním postižením a duševním onemocněním. Mgr. Iva Laštovicová, fundraiserka a koordinátorka sociálních podniků, říká: „Pekárna Na Plechu má omezené prostory, které neumožňují plně využít potenciál zaměstnanců a uspokojit rostoucí poptávku po našich výrobcích. Nedávno jsme získali možnost rozšířit stávající objekt o další místnosti. Na potřebné stavební úpravy jsme ale finance neměli. Díky grantovému programu ČSOB jsme mohli zvětšit balicí a skladovací prostory a navíc jsme získali cenné know-how v oblasti rozvoje obchodu a marketingu důležité pro stabilizaci provozu a dlouhodobé udržení pracovních míst. Výdělek v pekárně pomáhá našim zaměstnancům s mentálním postižením k jejich integraci do společnosti a v některých případech dokonce žít samostatným životem.“

Dalším podnikem, který vytváří vhodná pracovní místa pro lidi s duševním onemocněním, jsou Chráněné dílny Fokus Vysočina, s.r.o. Se svým projektem Bistro čistá duše realizuje dlouhodobý cíl vytvořit ucelený funkční komplex gastro služeb, tj. uvést do chodu systém výroby tradičních zákusků a lahůdek, jejich závoz ke smluvním odběratelům a prodej ve vlastním malém bistru v havlíčkobrodském regionu.

Získaný grant od ČSOB nám pomůže rozvíjet dovednosti našich zaměstnanců a zapojit je do ekonomicky zajímavé činnosti, místo aby byli jen pasívními příjemci sociální pomoci. Díky grantu získáme pro naši výrobu nové přístroje nutné pro gastroprovoz, nádobí a jednotné pracovní oděvy, čímž prezentujeme náš sociální podnik a zároveň zlepšujeme pracovní podmínky našich zaměstnanců. Oceňujeme také odborné konzultace ohledně tvorby reálného podnikatelského plánu a pomoc s nastavením správných prodejních cen. Těší nás, že jsme grant ČSOB získali a velmi si vážíme příležitosti pro náš další rozvoj,“ vysvětluje Karolína Brožová, projektová manažerka společnosti.

Mgr. Stanislav Hyrák, manažer a koordinátor projektů sociálního podniku Přirozenou cestou, s.r.o., vysvětluje, na co získaný grant použijí: „Název našeho projektu Dostanu se tam i na vozíku mluví za vše. Finanční příspěvek využijeme především na úpravu pracovních prostor tak, abychom umožnili osobám na invalidním vozíku bezpečně a v pohodlí vykonávat pracovní úkoly. Na rozdíl od klasických neziskových organizací, my fungujeme jako sociální podnik, tzn., že kromě zohlednění sociální stránky se musíme chovat jako každý jiný podnikatelský subjekt. Tak jak roste objem našich zakázek, vzniká možnost zaměstnat další lidi se zdravotním postižením. To s sebou nese ale také potřebu dalších stavebních úprav a na to bychom si vydělávali jen pomalu nebo bychom na některé investice nedosáhli vůbec.  Měli jsme proto velkou radost, že jsme uspěli v grantovém řízení ČSOB a mohli zlepšit pracovní prostředí našich zaměstnanců, zejména těch, co používají mechanický nebo elektrický vozík.“

Sociální podnik Přirozenou cestou s.r.o. byl založen v roce 2011 a zaměřuje se na prodej zdravé výživy, doplňků stravy a dárkových předmětů. Od svého vzniku nabízí smysluplné pracovní uplatnění, sebevzdělávání a osobnostní rozvoj osobám se zdravotním postižením.

Grantový program Stabilizace sociálních podniků podporuje sociální podniky po celé České republice. Přihlásit se může každý alespoň dva roky fungující sociální podnik. Další ročník bude vyhlášen do konce června.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.