Developeři očekávají do budoucna zvýšený zájem o menší byty

Očekávaným trendem v rezidenčním developmentu bude podle ředitelů developerských firem v roce 2019 především zájem o menší byty. Zvyšování cen rezidenčních nemovitostí bude pokračovat také v letošním roce, a to v průměru o 4,1 procenta. Přesto bude díky zdražování stavebních prací a materiálů klesat ziskovost projektů.

O výraznějším zpomalení české ekonomiky hovoří ředitelé nejvíce v horizontu dvou let, mělo by však podle nich mít jen částečný vliv na poptávku po bytech. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q3/2018, zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Nejvýraznějším předpokládaným trendem v rezidenčním developmentu bude v roce 2019 zvýšený zájem o menší byty. Na stupnici od 0 do 10, kde desítka představuje trend, který maximálně ovlivní rezidenční trh, ho ředitelé ohodnotili známkou 7,9. Dále se předpokládá zvýšený zájem o lepší občanskou vybavenost a vyšší kvalitu (7,4, respektive 7,3 bodu z 10). Malý zájem naopak bude o větší byty (4,4 bodu z 10) a stavby s co největším počtem bytových jednotek (4,5 bodu z 10).

Také v letošním roce se budou zvyšovat ceny rezidenčních nemovitostí, a to v průměru o 4,1 procenta. V roce následujícím pak ředitelé developerských firem hovoří o dalším zdražení bytů o 3,2 procenta. Zatímco zvyšování cen rezidenčních nemovitostí v roce 2018 avizuje osm z deseti (84 procent) ředitelů, snížení cen bytů v tomto období neplánuje ani jedna developerská společnost. „Průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v Praze činí 95 tisíc korun. Je nad úrovní dostupnosti pro podstatnou část kupujících. Ti pak hledají alternativu v nájemním bydlení, na sekundárním trhu či v bydlení za Prahou,“ uvádí Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice.

„Ceny v místech, kde je relativně vysoká poptávka, budou dále růst. Bude se to týkat jak Prahy, tak Středočeského, Jihomoravského a pravděpodobně také Plzeňského kraje. To bude mít vliv také na celkové provedení a zacílení našich připravovaných bytových projektů. Marži budou významně ovlivňovat ceny subdodavatelských prací. Ty v poslední období výrazně rostou,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema a.s. Svůj pohled přidává také Irena Houžvičková, manažer prodeje, SATPO management, s.r.o. „U aktuální nabídky bytových a komerčních jednotek neplánujeme nárůst cen, u nových projektů dojde k aktualizaci cen, která je způsobena zejména vysokým nárůstem stavebních prací a materiálů.“ „Na našich projektech předpokládáme v příštím roce růst cen o cca 5% oproti původnímu plánu,“ dodává Petr Beneš, ředitel společnosti a jednatel, GEOSAN DEVELOPMENT  s.r.o.

Ziskovost firem zaměřených na rezidenční nemovitosti příznivě ovlivňuje především výše poptávky a v menší míře také celková ekonomická situace. Na stupnici od plus 5, které vyjadřují maximálně pozitivní vliv, do mínus 5, které představují největší vliv negativní, přiřadili ředitelé těmto faktorům 3,8, respektive 2,8 bodu. Negativně naopak ziskovost v současné době nejvíce ovlivňuje zdražování stavebních prací (-4,2 bodu) a materiálů (-4,1 bodu). Tyto dva faktory jsou pak hlavním důvodem, proč dvě pětiny (41 procent) ředitelů developerských firem avizují snížení marží i přes rostoucí ceny projektů.

„Naše byty byly vždy cenově nad průměrem trhu, ale nabízejí ve všech ohledech vyšší kvalitu a standard. S cenami proto v porovnání s konkurencí dramaticky nehýbáme, jde spíše o úpravy kosmetické. Nicméně nyní se stává zásadní položkou v projektových bilancích růst stavebních nákladů, které se v průběhu přípravy projektů dramaticky mění a které přirozeně ukrajují z marží – ty tak klesají,“ říká Omar Koleilat, generální ředtel skupiny Crestyl. Podobný názor má Robert Pilous, marketingový manager, Karlín Group. „Vzhledem k výrazně rostoucím stavebním nákladům očekáváme stagnující či klesající vývoj marží. Ceny našich projektů budou reflektovat situaci na trhu.“

Výraznější zpomalení české ekonomiky očekává třetina (33 procent) ředitelů developerských firem v horizontu dvou let, tedy v roce 2020. Ochlazení růstu od roku 2021 pak očekává pětina (17 procent) developerů a pro rok následující se v odhadech vyslovila desetina (11 procent) dotázaných. Ještě pozdější zpomalení české ekonomiky predikuje 28 procent ředitelů, naopak 11 procent jej očekává již v příštím roce.

Zpomalení české ekonomiky bude mít v budoucnu podle nadpoloviční většiny (65 procent) developerů jen částečný vliv na poptávku po bytech. Výrazný ovlivnění poptávky po rezidenčních nemovitostech očekává další třetina (29 procent) ředitelů. Ačkoli se pak podle poloviny developerů budou opět více stavět rezidence o celkově nižším standardu a cenách, pokles nákladů spojených s výstavbou ředitelé neočekávají (67 procent se vyslovilo proti).

Studie developerských společností Q3/2018 bude publikována již brzy na www.ceec.eu

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru