Dluhopis Republiky je pro příští rok nejbezpečnější ochranou před inflací

Názor
Jen posledních pár dnů zbývá lidem na to, aby si pořídili spořící státní dluhopis, Dluhopis Republiky, v jeho protiinflační variantě. Ten v současnosti představuje nejlepší bezpečný způsob, jak své úspory ochránit před inflací.
Úrok na protiinflačních Dluhopisech republiky, které si lze nyní pořídit, se bude v příštím roce pohybovat nejspíše kolem pěti až šesti procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Úspěšnou investicí třeba do akcií lze získat desítky, ba stovky procent, jenže je s ní vždy spojeno nemalé riziko, že o své peníze člověk naopak přijde. To u Dluhopisu Republiky nehrozí. Světově významné ratingové agentury jako nedávno Fitch Ratings Česku i pro popandemické období ponechávají hodnocení dluhu na relativně vysoké, předpandemické úrovni.

Lidé, kteří si Dluhopis Republiky před rokem touto dobou pořídili, se letos dočkali úrokové sazby takřka 6,3 procenta. Nejlépe úročené spořicí účty bank v ČR přitom nyní vykazují úrok ani ne 2,6 procenta. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně.

Před rokem ministryně financí Alena Schillerová propagovala spořící dluhopisy jako výhodný vánoční dárek. Taková propagace si tehdy vysloužila četnou kritiku a posměch zejména na sociálních sítích, nicméně nebyla daleko od pravdy. I letos mohou lidé pořizovat Dluhopis Republiky až do doby těsně před Vánoci, konkrétně do 23. prosince.

PSALI JSME:
Vyplatí se teď k Vánocům darovat Dluhopis Republiky, jak to doporučuje ministryně financí?

Úrok na protiinflačních Dluhopisech Republiky, které si lze nyní pořídit, se bude v příštím roce pohybovat nejspíše kolem pěti až šesti procent. Vypočítává se totiž na základě meziroční míry inflace platné v říjnu daného roku.

Podle aktuální prognózy České národní banky bude průměrná inflace ve třetím čtvrtletí příštího roku dosahovat úrovně takřka pěti procent, ve čtvrtém čtvrtletí pak klesne ke čtyřem procentům. Letos v říjnu dosáhla meziroční inflace úrovně 5,8 procenta, přičemž protiinflační Dluhopis Republiky vynáší zmíněných 6,3 procenta.

Zájemci si mohou daný Dluhopis Republiky do 23. prosince pořizovat na vybraných pobočkách České spořitelny a Československé obchodní banky a také prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu (pozn. aut.: informace, jak je zřídit, zde).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Udeří až 10procentní inflace. Jak se na ni připravit?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB