Úspěšnou investicí třeba do akcií lze získat desítky, ba stovky procent, jenže je s ní vždy spojeno nemalé riziko, že o své peníze člověk naopak přijde. To u Dluhopisu Republiky nehrozí. Světově významné ratingové agentury jako nedávno Fitch Ratings Česku i pro popandemické období ponechávají hodnocení dluhu na relativně vysoké, předpandemické úrovni.
Lidé, kteří si Dluhopis Republiky před rokem touto dobou pořídili, se letos dočkali úrokové sazby takřka 6,3 procenta. Nejlépe úročené spořicí účty bank v ČR přitom nyní vykazují úrok ani ne 2,6 procenta. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně.
Před rokem ministryně financí Alena Schillerová propagovala spořící dluhopisy jako výhodný vánoční dárek. Taková propagace si tehdy vysloužila četnou kritiku a posměch zejména na sociálních sítích, nicméně nebyla daleko od pravdy. I letos mohou lidé pořizovat Dluhopis Republiky až do doby těsně před Vánoci, konkrétně do 23. prosince.
Úrok na protiinflačních Dluhopisech Republiky, které si lze nyní pořídit, se bude v příštím roce pohybovat nejspíše kolem pěti až šesti procent. Vypočítává se totiž na základě meziroční míry inflace platné v říjnu daného roku.
Podle aktuální prognózy České národní banky bude průměrná inflace ve třetím čtvrtletí příštího roku dosahovat úrovně takřka pěti procent, ve čtvrtém čtvrtletí pak klesne ke čtyřem procentům. Letos v říjnu dosáhla meziroční inflace úrovně 5,8 procenta, přičemž protiinflační Dluhopis Republiky vynáší zmíněných 6,3 procenta.
Zájemci si mohou daný Dluhopis Republiky do 23. prosince pořizovat na vybraných pobočkách České spořitelny a Československé obchodní banky a také prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu (pozn. aut.: informace, jak je zřídit, zde).
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)