Dnešní mládež se práce nebojí, na brigády chodí častěji než jejich rodiče

Dnešní studenti si na rozdíl o generace svých rodičů přivydělávají mnohem častěji. Při studiu dnes pracuje 9 z 10  mladých, zatímco v generaci jejich rodičů to bylo jen 7 z 10. Nejčastěji mají dnešní studenti brigády v průběhu celého roku (téměř polovina dotazovaných). Téměř pětina mladých, především středoškoláků, ale i žáků posledního ročníku ZŠ, si přivydělává pouze o letních prázdninách. Na rozdíl od svých rodičů také současní studenti více myslí na „zadní kolečka“. Tři z pěti (60 %) si vydělané finance šetří. Generace rodičů si peníze z letních brigád šetřila jen ve 14 %.  Vyplynulo to z letního průzkumu Equa bank.

Dnešní studenti jsou pracovití – 90 % z nich si při studiu přivydělává. Téměř polovina chodí na brigády, ať již jednorázově nebo v průběhu celého roku, čtvrtina pracuje po celý rok dokonce na hlavní nebo částečný úvazek, pouze o prázdninách si přivydělává 18 % studentů. Průměrně si vydělají 100 korun na hodinu. Zhruba 6 z 10 studentů si přitom všechny peníze, nebo jejich část, šetří do budoucna. Kromě úspor studenti nejčastěji peníze utrácejí za zábavu (kina, restaurace, divadla apod.). Muži, častěji než ženy, vydělané peníze investují do nákupu elektroniky, naopak ženy si za ně kupují oblečení. Vydělané či naspořené peníze použije každý čtvrtý student na cestování, ať již po Evropě, nebo po celém světě.

„Výsledky výzkumu jen potvrzují trend, který dlouhodobě sledujeme.  Stále více mladých lidí si u Equa bank otevírá nejen běžný účet, ale i spořicí účet, na němž získají při používání platební karty atraktivní úročení 1% p.a.“, komentuje výsledky průzkumu Ondřej Hák, ředitel rozvoje obchodu a produktů a služeb Equa bank.

Cílem průzkumu bylo také zjistit, zda dnes tolik diskutovaná Generace Z nebo Miléniálů se k práci staví aktivněji či pasivněji než jejich rodiče. Výsledky ukázaly, že dnešní studenti jsou mnohem aktivnější a přivydělávají si mnohem častěji než generace jejich rodičů. Zatímco dnes se mezi studenty najde pouze 1 z 10, který nepracuje, v generaci jejich rodičů to byli 3 nepracující  studenti z 10.

Mezigeneračně se studenti také liší ve výběru odvětví, které si pro práci při studiu volí. Zatímco rodiče dnešních mladých lidí si v době svých studií přivydělávali nejčastěji manuální prací (71 %), u dnešních studentů je to jen 40 %, následuje pak práce v obchodě a prodeji (32 %), v administrativě (12 %), ve vzdělávání (12 %) nebo v gastronomii (12 %).

V jednom se ale obě generace shodují – vydělané peníze chtějí utratit hned nebo si je šetří na krátkodobé až středně dobé cíle, jako je cestování. Žádná z generací si v tomto věku nešetřila ani si dnes nešetří na pořízení vlastního bydlení.  „Studentský život je krátký a je potřeba si ho pořádně užít. S pořízením bydlení snadno pomohou banky, a to za stále příznivých podmínek a sazeb. U Equa bank lze navíc za pomoci rodičů pořídit i hypotéku až na celou cenu nemovitosti,“ uzavřel Ondřej Hák.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.