Do nového roku s úsměvem: Ovládněte konečně své finance!

Prosinec znamená pro většinu z nás nadprůměrné finanční výdaje. Útraty za vánoční dárky, jídlo a cestování za blízkými se v mnoha rodinách počítají v desítkách tisíc korun.
Ilustrační foto: Archív

Jen málokdo přitom dokáže potřebné prostředky předem ušetřit. Pokud patříte k těm, kterým před oslavou Silvestra tradičně schází peníze, přečtěte si pár tipů, jak letos vstoupit do nového roku s dostatečnou finanční rezervou.

Udělejte důkladný předvánoční úklid

Připravte si prostor pro nové věci, které najdete pod stromečkem, a věnujte čas důkladnému předvánočnímu úklidu. Vyřaďte vše nepotřebné a věci, které ještě mohou někomu posloužit, zkuste prodat na internetu nebo některém z předvánočních bleších trhů a burz. Prodat můžete oblečení, domácí spotřebiče i nepoužívané vybavení domácnosti, jako třeba cvičební pomůcky nebo nepraktický nábytek.

Plánujte dopředu

Udělejte si rozpočet a naplánujte si jednotlivé výdaje. Peníze budete potřebovat nejen na dárky, nějaké prostředky vás bude stát i cesta za blízkými, nebo např. silvestrovský večírek. Dejte si stranou peníze na pravidelné výdaje a určete si pevný strop pro vánoční útraty.

Vánoce nejsou soutěž

Nenechte se strhnout ke koupi drahých dárků. Pokud jsou vaši příbuzní zvyklí obdarovávat se nákladnými dary, požádejte je o shovívavost nebo se domluvte, že dospělí dárky letos oželí, a podarujte jen děti. Dávání darů není soutěž, není proto třeba pořizovat předměty za tisíce. Důležité je, že jsme si na dotyčného vzpomněli, a radost může udělat i maličkost za pár korun.

Nebojte se zeptat na účtenky

Nevhodně vybrané dárky najdete téměř pod každým vánočním stromečkem. V jejich vracení jsou ale Češi stále ostýchaví. Nebojte se zeptat příbuzných, zda můžete nevhodný dárek vyměnit za užitečnější, a vyberte si to, co opravdu potřebujete. Cílem vánočních dárků je udělat radost, pokud své blízké požádáte citlivě, jistě se neurazí.

Potíže řešte včas

Pokud rozpočet překročíte a přeci jen se ocitnete v situaci, kdy je do kapsy hluboko a do výplaty daleko, hlavně neodkládejte řešení. Zkuste se poptat u příbuzných, možná vám mohou pomoci. Potřebujete-li na neodkladné výdaje peníze ihned, můžete využít rychlé půjčky. Na trhu jsou k dostání i takové, které při včasném splacení nemají žádné úroky, a vy tak vrátíte stejnou částku, kterou si vypůjčíte.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak jednat s pojišťovnou v případě autonehody?

Autonehody se odehrávají každý den na našich i evropských silnicích a měli byste si být vědomi, že se vám mohou také stát. Mnoho řidičů neví, jak jednat s pojišťovnou v případě nehody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru