Dolar díky inflaci v tomto týdnu zvítězil na plné čáře

Názor
Středeční zveřejnění vyšší než očekávané americké inflace bylo na globálním devizovém trhu zlomem, z nějž vyšel jako jasný vítěz americký dolar. Proti euru si v celotýdenním hodnocení připsal více než procento a půl, když se během páteční seance posunul až k 1,065 USD/EUR. Takto silný byl dolar naposledy na počátku loňského listopadu.
Jako v tomto týdnu byl dolar naposledy silný na počátku loňského listopadu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Proti očekávání vyšší březnovou inflaci trhy interpretovaly tak, že nebude třeba ze strany Fedu (centrální banky USA, pozn. red.) spěchat se snižováním sazeb.

Jak ale ukázal zápis z posledního jednání FOMC (Federální výbor pro otevřený trh), diskutovaly se argumenty, proč tento rok úrokové sazby snížit, i když inflace překvapuje spíše svými vyššími hodnotami. Zároveň ale byly zřejmé obavy centrálních bankéřů z toho, že se inflace nenachází na bezpečné a udržitelné cestě ke dvouprocentnímu cíli.

Poměrně volatilní týden zažila česká koruna. Její kurz vůči euru startoval na cca 25,30 CZK/EUR, aby v polovině týdne otestoval cca 25,45 CZK/EUR a v jeho závěru směřoval naopak pod 25,35 CZK/EUR. Kromě výše zmíněného vlivu globálně silnějšího dolaru byl kurz české koruny ovlivňován i tuzemskými daty.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Zde jsme se hned na počátku týdne dočkali spíše povzbudivých únorových dat z reálné ekonomiky v podobě silné meziměsíční dynamiky průmyslové a stavební produkce. K tomu potěšila i únorová průmyslová produkce z Německa.

Pokud jde o domácí inflaci, trhy se obávaly, že březnové číslo může skončit pod inflačním cílem, což se nakonec nepotvrdilo. Tuzemská inflace se již druhý měsíc v řadě držela přesně na dvou procentech, což odpovídalo průměrnému analytickému očekávání. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,1 procenta, tedy v souladu s naší prognózou, které zhruba odpovídala také struktura.

V březnu rostly hlavně ceny pohonných hmot a regulované ceny. Ve vyšší dynamice regulovaných cen se promítlo především výrazné zdražení roční dálniční známky o 53,3 procenta. Potraviny naproti tomu opět zlevnily. To částečně vyvažoval nárůst cen alkoholu a tabáku, ve kterém se promítl vliv vyšší spotřební daně na tabákové výrobky.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dolar udržel zisky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB