Dubnový Hypoindex: Skvělá zpráva pro celý trh

Názor
Prodeje hypotečních úvěrů v dubnu dosáhly v objemu 17,8 miliardy korun. To je ve srovnání s březnem snížení o cca pět procent. Přesto je to z historického hlediska velmi dobrý výsledek. V kusech bylo prodáno 6 744 hypoték, tj. propad oproti březnu o devět procent. Ale i to v dlouhodobém srovnání není řádný propadák. K očekávaným poklesům tedy opravdu došlo, ale nejsou zdaleka tak dramatické, jak jsem očekával, což je vlastně skvělá zpráva pro celý trh.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vysvětlení je více. Hodně obchodů na hypotečním trhu má velkou setrvačnost a dojednávají se i několik měsíců. Jinými slovy, pokud si chci vzít hypotéku, nerozhoduji se během několika dní. Naopak, takové rozhodnutí „zraje“ dlouhou dobu. A když už se rozhodnu, tak takové rozhodnutí obvykle neberu zpátky. Přestože hodně potenciálních žadatelů o hypoteční úvěr bylo znejistělých, poptávka po vlastnickém bydlení je a bude tady stále a bude i nadále hodně silná.

Silným signálem trhu byly také kroky České národní banky (ČNB), která snížila svou základní úrokovou sazbu v krátké době z 2,25 % na 0,25 %. To nejde nazvat jinak než dramatickým snížením. Kromě toho dala ČNB také jasně najevo, že chce podpořit trh hypotečních úvěrů také změkčením svých limitů potřebných k získání hypotéky.

Připomínám, že šlo zejména o snížení limitu na potřebu hotovosti z 20 na 10 procent hodnoty nemovitosti. Limit na podíl splátek a úroků ve vztahu k příjmům dlužníka byl změkčen ze 45 na 50 %. A limit dluhu k příjmům dlužníka byl zrušen úplně. ČNB tak úplně otočila kormidlo. Pokud se snažila svojí regulatorikou trh hypotečních úvěrů v loňském roce brzdit, nyní se snaží o opak. Zatím se jí to daří ku prospěchu všech účastníků trhu.

PSALI JSME:
Reakce na snížení sazeb bude nyní výraznější

Jsem velmi zvědavý, kam se trh v objemech i kusech bude vyvíjet v příštích měsících. Mám radost, že moje prognózy propadu trhu mi nevyšly. Myslím, že ještě není vyhráno. Stále hrozí zvyšování nezaměstnanosti. Ale začínám být lehkým optimistou, že nakonec koronavirová pandemie pro trh hypotečních úvěrů žádnou pandemií nebude.

Průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex v dubnu 2020 klesla z 2,45 na 2,39 % p.a. Ještě začátkem roku 2019 se pohybovala kolem tří procent. Historického minima 1,77 % z konce roku 2016 trh nedosahuje, ale už od něj není daleko.

V rámci zostřeného konkurenčního boje se budou banky tlačit do snižování svých úrokových sazeb. Některé menší banky tak už i učinily. Ale velcí hráči se zatím „nehýbou“ a moc se jim do snižování nechce vzhledem k rizikům, která jsou bezpochyby větší než před koronavirem. Výsledkem je tedy jisté naznačení posunu směrem dolů, ale žádné drama v tomto smyslu nečekám.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky v dubnu trhaly rekordy. Pandemii navzdory

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Agentura Fitch potvrzuje Česku rating

Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, …

Hypotéky utržené ze řetězu

Podle zveřejněných dat serveru hypoindex.cz, která lze brát jako aproximaci na konci měsíce zveřejňovaných oficiálních dat České národní banky, byl objem nově poskytnutých hypoték (včetně refinancování) v loni …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru