Dům u moře – splněný sen Čechů i dobrá investice

Češi stále více vyhledávají zahraniční nemovitosti. Plní si tím své sny – ukazuje to fakt, že většina z nich je kupuje také pro vlastní, i když jen částečné, užití, nejen jako investici. Nejvíc se Češi zajímají o nemovitosti v Rakousku, Chorvatsku, Itálii a Španělsku. Apartmány jsou populárnější než domy či vily. Vyplývá to ze studie společnosti Rellox, která je expertem na prodej zahraničních nemovitostí.

Ceny nemovitostí v Česku neustále rostou. Za první čtvrtletí tohoto roku se meziročně zvýšily dokonce o 12,8 %. Průměr za celou Evropskou unii je přitom pouhých 4,5 %. Investovat do nemovitosti v tuzemsku se tak již příliš nevyplácí. Ceny jsou vysoké a nájmy stagnují, takže i při nízkých sazbách hypoték je návratnost investic nízká. Příjmy z krátkodobých pronájmů jsou sice výrazně vyšší, jsou ale spojeny s náročnější správou nemovitosti.

Proto je pro zájemce o investice do nemovitostí zajímavý nákup v zahraničí, kde jsou možnosti výhodného pronájmu mnohem vyšší. Za první čtvrtletí tohoto roku ceny nemovitostí v Itálii a Chorvatsku dokonce meziročně klesly (zdroj Eurostat). Těmto údajům odpovídá i zájem Čechů, kteří touží po apartmánu nebo domě v zahraničí. Nejvíce se jich v loňském roce zajímalo o nemovitosti v Rakousku (47 %) a Chorvatsku (20 %). Mezi další populární destinace patří také Španělsko se 17 % a Itálie s 9 %. Zájem o Rakousko přitom za poslední dva roky vzrostl téměř o třetinu.

„Zájem našich klientů o zahraniční reality ukazuje nejen na výhodnost takové koupě jako dobré investice, ale také na to, že si tak plní své sny. Apartmán u moře nebo v horách chtějí sami využívat, což je motivací většiny našich klientů. Významným faktorem nákupu je ale samozřejmě také výhodnost takové investice,“ uvedl ředitel společnosti Rellox a expert na zahraniční nemovitosti Jan Rejcha.

27 % zájemců hledá nemovitost pro vlastní užití a ještě více – celých 65 % – jako kombinaci s pronájmem v období, kdy dům či apartmán nebudou využívat. Pouze 8 % hledá výlučně investiční objekty. Oproti roku 2014 vzrostl podíl nemovitostí na kombinaci vlastní užití a pronájem dokonce o 20 %, což ukazuje na jasný trend – zahraniční nemovitost chtějí Češi nejen jako výhodnou investici k dalšímu pronájmu, ale také k vlastnímu pobytu v atraktivních zahraničních destinacích. To také úzce souvisí s dalším trendem. Lidé stále více vyhledávají nemovitosti, kde mají zajištěný kompletní servis, což je jednodušší u apartmánů, než u samostatných domů. O apartmány mělo vloni zájem 68 % (to je o 12 % více než v roce 2014), samostatné domy nebo vily preferovalo 26 % kupujících.

A jaký je český investor, který touží po vlastním bydlení v zahraničí? Největší podíl (89 %) tvoří podnikatelé, pouze 8 % zaměstnanci. Specifický je i jejich věk. „Zajímavé je, že naši klienti jsou relativně mladí.  Nejvíce z nich (54 %) je ve věku 30 – 50 let. Přitom 94 % – z nich kupuje nemovitost za vlastní,“ dodává Jan Rejcha.

Více než polovina lidí poptávala nemovitosti v cenové kategorii od 251 do 500 tisíc eur. Popularita této cenové kategorie navíc od roku 2014 vzrostla o 14 %. „Posun do vyšší střední cenové kategorie můžeme vysvětlit tím, že v ní je asi nejširší nabídka nemovitostí k částečnému užívání a dalšímu pronájmu,“ dodává Rejcha. Ve vyšší cenové kategorii 501 – 1 mil eur poptávalo nemovitost 12 % zájemců.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru