bool(false)

Dům u moře – splněný sen Čechů i dobrá investice

Češi stále více vyhledávají zahraniční nemovitosti. Plní si tím své sny – ukazuje to fakt, že většina z nich je kupuje také pro vlastní, i když jen částečné, užití, nejen jako investici. Nejvíc se Češi zajímají o nemovitosti v Rakousku, Chorvatsku, Itálii a Španělsku. Apartmány jsou populárnější než domy či vily. Vyplývá to ze studie společnosti Rellox, která je expertem na prodej zahraničních nemovitostí.

Ceny nemovitostí v Česku neustále rostou. Za první čtvrtletí tohoto roku se meziročně zvýšily dokonce o 12,8 %. Průměr za celou Evropskou unii je přitom pouhých 4,5 %. Investovat do nemovitosti v tuzemsku se tak již příliš nevyplácí. Ceny jsou vysoké a nájmy stagnují, takže i při nízkých sazbách hypoték je návratnost investic nízká. Příjmy z krátkodobých pronájmů jsou sice výrazně vyšší, jsou ale spojeny s náročnější správou nemovitosti.

Proto je pro zájemce o investice do nemovitostí zajímavý nákup v zahraničí, kde jsou možnosti výhodného pronájmu mnohem vyšší. Za první čtvrtletí tohoto roku ceny nemovitostí v Itálii a Chorvatsku dokonce meziročně klesly (zdroj Eurostat). Těmto údajům odpovídá i zájem Čechů, kteří touží po apartmánu nebo domě v zahraničí. Nejvíce se jich v loňském roce zajímalo o nemovitosti v Rakousku (47 %) a Chorvatsku (20 %). Mezi další populární destinace patří také Španělsko se 17 % a Itálie s 9 %. Zájem o Rakousko přitom za poslední dva roky vzrostl téměř o třetinu.

„Zájem našich klientů o zahraniční reality ukazuje nejen na výhodnost takové koupě jako dobré investice, ale také na to, že si tak plní své sny. Apartmán u moře nebo v horách chtějí sami využívat, což je motivací většiny našich klientů. Významným faktorem nákupu je ale samozřejmě také výhodnost takové investice,“ uvedl ředitel společnosti Rellox a expert na zahraniční nemovitosti Jan Rejcha.

27 % zájemců hledá nemovitost pro vlastní užití a ještě více – celých 65 % – jako kombinaci s pronájmem v období, kdy dům či apartmán nebudou využívat. Pouze 8 % hledá výlučně investiční objekty. Oproti roku 2014 vzrostl podíl nemovitostí na kombinaci vlastní užití a pronájem dokonce o 20 %, což ukazuje na jasný trend – zahraniční nemovitost chtějí Češi nejen jako výhodnou investici k dalšímu pronájmu, ale také k vlastnímu pobytu v atraktivních zahraničních destinacích. To také úzce souvisí s dalším trendem. Lidé stále více vyhledávají nemovitosti, kde mají zajištěný kompletní servis, což je jednodušší u apartmánů, než u samostatných domů. O apartmány mělo vloni zájem 68 % (to je o 12 % více než v roce 2014), samostatné domy nebo vily preferovalo 26 % kupujících.

A jaký je český investor, který touží po vlastním bydlení v zahraničí? Největší podíl (89 %) tvoří podnikatelé, pouze 8 % zaměstnanci. Specifický je i jejich věk. „Zajímavé je, že naši klienti jsou relativně mladí.  Nejvíce z nich (54 %) je ve věku 30 – 50 let. Přitom 94 % – z nich kupuje nemovitost za vlastní,“ dodává Jan Rejcha.

Více než polovina lidí poptávala nemovitosti v cenové kategorii od 251 do 500 tisíc eur. Popularita této cenové kategorie navíc od roku 2014 vzrostla o 14 %. „Posun do vyšší střední cenové kategorie můžeme vysvětlit tím, že v ní je asi nejširší nabídka nemovitostí k částečnému užívání a dalšímu pronájmu,“ dodává Rejcha. Ve vyšší cenové kategorii 501 – 1 mil eur poptávalo nemovitost 12 % zájemců.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Dvouleté děti ve školkách? Obce pro ně nemají kapacitu

Novela školského zákona (561/2004 Sb.) z dílny předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause ml. nalézá podporu obcí. Ty totiž v mnohých případech nemají kapacitu vhodnou pro umístění dvouletých dětí do mateřských školek. Novela nyní míří do výborů Poslanecké sněmovny.

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru