Důvěra v českou ekonomiku se propadá

Většina dat, které vydává Český statistický úřad, popisuje minulost a nedokáže s předstihem reagovat na aktuální dění v ekonomice. Výjimku tvoří konjunkturální průzkumy, které pomocí předstihových ukazatelů mapují důvěru v ekonomiku. A jejich vývoj nás začíná varovat před zhoršujícími se výsledky. Důvěra v naši ekonomiku se snižuje, což je ovlivněno nepříznivým vývojem u našich klíčových obchodních partnerů v rámci Evropské unie.
Ilustrační foto: Pixabay

„Českou ekonomiku začíná ovládat špatná nálada. Podnikatelé i spotřebitelé ztrácí důvěru v budoucí vývoj, což může negativně ovlivnit výši investic a spotřeby. Ke špatné náladě v ekonomice přispívá i vláda, která na jedné straně mluví o nutnosti úspor a na druhé straně hodlá navyšovat sociální výdaje,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Souhrnný indikátor důvěry se v březnu snížil o 1,2 bodu na hodnotu 97,0. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,0 bodu na hodnotu 95,5, což může být způsobeno zpomalováním tempa růstu v Německu. Tamní index nákupních manažerů, který mapuje náladu ve zpracovatelském sektoru, se v březnu propadl na hodnotu 44,7 bodu z únorové hodnoty 47,6 bodu.

„Hodnoty pod úrovní 50,0 bodu lze přitom považovat za signál zhoršování ekonomické situace. Vše navíc komplikuje nejistota kolem brexitu i možné vyostření obchodních vztahů mezi Spojenými státy, Čínou a Evropskou unií,“ vysvětluje Křeček.

PSALI JSME:
Německá ekonomika se dostává do vážných problémů

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund, upozorňuje na to, že ukazatel důvěry v českou ekonomiku za letošní březen vykazuje svůj nejslabší výsledek za poslední dva roky. „Česká ekonomika šlape na brzdu – a nohu z brzdného pedálu ještě nesundává,“ říká Kovanda a dodává, že pokles spotřebitelské důvěry značí, že letošní citelné zdražení bydlení energií v čele s elektřinou se postupně „zakousává“ do peněženek Čechů.

Podle Kovandy se Češi se obávají příchodu ekonomického útlumu a souvisejícího růstu nezaměstnanosti: „ To umocňuje jejich strach ze zhoršení vlastní finanční situace. Podnikatelé v průmyslu podobně jako spotřebitelé vyhlížejí zhoršení svých podmínek.“ Důvodem je podle ekonoma ponejvíce zpomalování německé ekonomiky a tamního průmyslu.

PSALI JSME:
Český průmysl chytil německou nemoc

„Vývoj v České republice navazuje na špatné výsledky z Německa, které byly zveřejněny již v pátek. Jednou z hlavních obětí obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou může být exportně orientované Německo. Takový vývoj by silně poškodil i Českou republiku, která je s Německem provázaná ekonomickou pupeční šňůrou,“ tvrdí Štěpán Křeček.

Další vývoj nálady v české ekonomice bude značně – až takřka výhradně – závislý na zahraničním vývoji, domnívá se Lukáš Kovanda: „Dokud se nepodaří rozehnat mračna celní přestřelky a dokud se nepodaří rozptýlit nejistotu spjatou s brexitem, nelze předpokládat opětovný růst důvěry v tuzemskou ekonomiku. To jsou však stále jen podmínky nutné, nikoli postačující.“

PSALI JSME:
Česko může kvůli zpomalení světové ekonomiky krvácet více, než jiné státy

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Trumpovy turecké sankce poškozují české oceláře

Americký prezident Donald Trump se zapřisáhl, že Turecko za jeho syrskou vojenskou operaci a zintenzivňující boj proti tamním Kurdům stihnou obří sankce. Ty jsou však ve skutečnosti zatím mírnější, než jaké žádají …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak na dluhy? Ať si je lidé odpracují, míní Češi

Průzkum
Většina Čechů si myslí, že by dlužníci měli splatit aspoň 40 procent dluhu, aby jim mohl být zbytek odpuštěn. Pomoc ze strany státu by měli dostat jen ti, kteří se do dluhové pasti dostali kvůli dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání. Ostatní by si měli své závazky odpracovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru