ECB vidí rizika budoucího vývoje jako vybalancovaná

Na finančních trzích dnes panovala celkem optimistická nálada. Tu podpořilo včerejší schválení amerického fiskálního balíku Kongresem, zítra legislativní proces svým podpisem završí prezident Joe Biden. Většina Američanů tak se může těšit na přímou podporu ve výši 1400 dolarů z celkového balíčku ve výši 1,9 biliónu USD.
ECB představila novou prognózu ukazující na zrychlení inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Akciové indexy se tak vydaly opět vzhůru, na devizovém trhu z vyššího apetitu po rizikovějších měnách lehce profitovalo euro. Odpolední zveřejnění výsledku jednání Evropské centrální banky (ECB) jednoznačný trend euru nedalo, na trhu byla pouze patrná zvýšená volatilita.

ECB představila novou prognózu ukazující na zrychlení inflace. To je však do značné míry chimérou a je ovlivněno volatilní základnou pro meziroční srovnání. Cenový skok je primárně záležitostí prvního čtvrtletí. Celkově zůstává inflační vývoj spíše utlumený.

Prognóza vývoje v reálné ekonomice v podstatě žádných zásadnějších změn nedoznala, rizika banka hodnotí jako vybalancovaná. Z hlediska měnové politiky zůstal beze změny objem pandemického nákupu aktiv. ECB se nicméně rozhodla, že v rámci tohoto objemu dojde k uspíšení nákupů.

Prognóza klíčových ukazatelů z dílny ECB
2021 2021 2022 2022 2023 2023
Aktuální prognóza Původní prognóza Aktuální prognóza Původní prognóza Aktuální prognóza Původní prognóza
Hrubý domácí produkt 4 3,9 4,1 4,2 2,1 2,1
Inflace 1,5 1 1,2 1,1 1,4 1,4
Zdroj: ECB, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po verbálních intervencích by ECB měla přistoupit k akci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru