Ekonomika eurozóny kvůli pandemii znovu upadla do recese

Názor
Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů vykázala v letošním prvním čtvrtletí pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,6 procenta v mezičtvrtletním a 1,8 procenta v meziročním vyjádření. Jde o mírně lepší výsledek, než čekal trh, jenž počítal s mezičtvrtletním poklesem HDP o 0,8 procenta.
Z pohledu Evropské centrální banky zřejmě data o HDP eurozóny nepředstavují výraznější překvapení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o druhý mezičtvrtletní pokles HDP v řadě a ekonomika eurozóny tedy znovu upadla do recese s tím, jak na služby a maloobchod dopadají omezení související s pandemií. Řada ekonomik ale v prvním čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP, což platí o Francii, Belgii, Rakousku či Finsku. Velké ekonomiky jako Německo, Itálie a Španělsko ale vykázaly mezičtvrtletní pokles HDP a vzhledem ke své velikosti stáhly k poklesu také eurozónu jako celek.

V meziročním vyjádření se pokles HDP výrazně zpomalil, na 1,8 procenta, když v závěrečném čtvrtletí roku 2020 meziroční pokles činil 4,9 procenta. Detaily k vývoji HDP eurozóny za letošní první čtvrtletí nejsou v tuto chvíli k dispozici: Zveřejněny budou až 8. června, ovšem 18. května bude zveřejněn ještě zpřesněný předběžný odhad celkového výkonu ekonomiky za první tři měsíce letošního roku.

Dá se nicméně předpokládat, že za mezičtvrtletní pokles HDP může spotřeba domácností a zřejmě také investiční výdaje firem. Zatímco na domácnosti dopadají uzavírky v obchodu a ve službách, jež spotřebitelům brání v utrácení navzdory zlepšující se náladě, tak na podnikatele a jejich ochotu investovat působí trvající nejistoty v souvislosti s omezeními, jež dopadají na řadu odvětví ekonomiky.

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos šlape lépe, než se čekalo. Zažila poslední špatné čtvrtletí?

Příznivý vývoj ve statistikách za letošní první čtvrtletí lze naopak čekat na straně exportů a zřejmě také na straně vládní spotřeby. Pro celý letošní rok čekáme růst HDP eurozóny v oblasti čtyř procent, klíčové bude tempo odbourávání restrikcí spojených s koronavirem a souběžný návrat ekonomiky a spotřebitelů k normálnímu fungování.

Pro samotné druhé čtvrtletí předpokládáme návrat HDP k mezikvartálnímu růstu s tím, jak pokrok ve vakcinaci umožní alespoň postupné uvolňování pandemických restrikcí. S tím, jak loni na jaře v souvislosti s první vlnou pandemie ekonomická aktivita v eurozóně výrazně propadla, lze pro letošní druhé čtvrtletí čekat výrazný meziroční růst HDP.

Z pohledu Evropské centrální banky (ECB) zřejmě data o HDP nepředstavují výraznější překvapení a zároveň lze předpokládat, že ECB se bude snažit udržovat příznivé měnové podmínky i do dalších čtvrtletí s cílem podpořit hospodářské oživení eurozóny. Letošní druhé pololetí by mělo být ve znamení již méně výrazného tempa meziročního růstu, nicméně HDP by se měl meziročně zvyšovat i nadále.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny by se mohla vrátit k růstu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.