Equa bank zdvojnásobila zisk, ale…

Rok 2017 byl nejúspěšnějším rokem v historii Equa bank, která začala v září roku 2011. Zisk banky se meziročně víc než zdvojnásobil na 232 miliony korun. Banka rostla dvou až trojciferným tempem ve všech oblastech svého podnikání. Má 307 tisíc klientů, kteří si u ní uložili 45 miliard korun, z toho 37 miliard banka zase rozpůjčovala.

Do hospodaření banky se také pozitivně promítl dvouciferný nárůst hypotečních úvěrů. Foto: Equa Bank

Za svou popularitu Equa bank vděčí především nabídkou dobře ovladatelného a hlavně bezplatného běžného účtu, na dnešní dobu slušně úročeným (0,8 %) spořicím účtem do částky 200 tisíc korun, bezplatnému výběru ze všech bankomatů, spotřebitelským půjčkám a kontokorentům (možnost přečerpání vkladu za úplatu), jejichž prodej meziročně vzrostl o třetinu.

„Do hospodaření banky se také pozitivně promítl dvouciferný nárůst hypotečních úvěrů. K výbornému výsledku přispěl samozřejmě také dobrý stav české ekonomiky odrážející se ve zlepšující se kvalitě úvěrového portfolia,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Equa bank Petr Řehák.

KUMULACE ZTRÁT

Ale ani dva úspěšné roky v řadě ještě zcela nevymazaly ani ztrátu z prvního roku působení na českém trhu. Rok 2012 zakončila banka s mínusem 445,8 milionu korun. Tehdy Řehák prohlásil, že ztráta je nižší, než očekával. Zřejmě potřeboval uchlácholit investory z maltské Equa Group, kteří koupili Banco Popolare a půjčili jí své jméno.

Ztráty se kumulovaly až do roku 2015. Teprve pátý rok na trhu byl pro banku čistě ziskový s kladným výsledkem 106 milionů korun. Snižovat deficitní hospodářské výsledky (2013 -395 mil. Kč, 2014 -359 mil. Kč, 2015 -283 mil. Kč), šlo velmi ztuha.

Equa bank podobně jako všichni nováčci na trhu lákala klienty na vysoké úročení zejména spořicích účtů. Začala opatrně na 2,3 %, to nijak závratně nezabralo, a tak přidala na 2,6 %, což bylo v roce 2012 nejvíc na trhu. Po šesti měsících už byl úrok jen 2,1 %, o čtvrt roku později 1,8 % a sešup pokračoval až k dnešním 0,8 %.

DLUHOPISY

Rok 2017 přivedl do banky 60 tisíc nových klientů, kteří sebou přinesli pět miliard korun. Pro Equa bank však byl loňský rok mimořádný něčím jiným. Vstoupila na trh institucionálních investorů, a to vydáním své historicky první emise tříletých hypotečních zástavních listů s ročním úrokem 1,2 % v objemu 600 milionů korun a emise pětiletých dluhopisů s výnosem 4,4 procenta v objemu sedm miliard korun.

Není jasné, k jaké investici Equa bank peníze z dluhopisového programu vlastně potřebuje, když stále ještě má nevyužitý kapitál ve výši bezmála osmi miliard korun. S velkou pravděpodobností by veřejné obchodování s cennými papíry mělo uvolnit ruce dosavadním investorům a přenést tak jejich pohledávky na jiné subjekty.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Avast: Lepší výsledky, vyšší dividenda, růst cílů

Avast zveřejnil za první polovinu tohoto roku silná čísla, která pokořila odhady trhu. Vzrostl počet zákazníků. Mezitímní dividenda se zvýší a je také nad očekáváním analytiků. Dále došlo ke zvýšení celoročních cílů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru