Evropská inflace skončila v říjnu nad očekáváními

Názor
Po překvapivě vysokých odhadech pro jednotlivé členské státy skončila také inflace pro celou eurozónu nad očekáváními. V říjnu meziměsíční růst spotřebitelských cen zrychlil z 1,2 procenta na 1,5 procenta, zatímco se čekala jeho stagnace. V meziročním vyjádření inflace překonala další rekord, když vzrostla z 10 procent na 10,7 procenta, oproti očekávaným 10,3 procenta.
Inflace v eurozóně v říjnu překonala další rekord, když meziročně vzrostla na 10,7 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jádrová inflace se pak v souladu s očekáváními zvýšila ze 4,8 procenta na 5 procent. Podrobnou strukturu inflace sice ještě neznáme, lze však předpokládat, že překvapivě silné zrychlení šlo z velké části na vrub vyšších cen energií. Ze čtyř největších ekonomik eurozóny meziroční inflace v říjnu zrychlila v Německu, Francii a Itálii, zatímco ve Španělsku zpomalila.

Poslední inflační čísla tak budou zřejmě argumentem pro Evropskou centrální banku, aby pokračovala ve svižném zvyšování úrokových sazeb. Po dvou po sobě jdoucích zvýšeních o 75 bazických bodů tak pravděpodobně bude v prosinci na stole buď další zvýšení o 75 bazických bodů, či mírné zvolnění tempa utahování měnové politiky na 50 bazických bodů. Finanční trh aktuálně zaceňuje spíše 50 bazických bodů.

Výrazný zůstává růst spotřebitelských cen také ve středoevropském regionu. Například polská inflace v říjnu zrychlila z meziročních 17,2 procenta na 17,9 procenta, což bylo o desetinu nad tržním konsensem.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB zvýší sazby o dalších 75 bazických bodů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB