Filuta spamuje Čechy s nabídkou nebankovního úvěru. Zákon nezákon

Kauza
Osmadvacetiletý Ondřej Pavelka z Čáslavi si vloni v dubnu založil šest firem. Podle zjištění redakce portálu FAEI.cz nejméně tři z nich vloni spamovaly uživatele českého internetu a jedna – nehledě na přísnou regulaci poskytovatelů nebankovních půjček – dokonce už několik měsíců na webu ultrapujcka.cz nabízí nebankovní úvěry se zástavou nemovitosti a dalších „hodnotných věcí“.
Pokud máte „k dipozici“ nemovitost, určitě ji kvůli půjčce od neregulovaného subjektu nezastavujte. Reprofoto: FAEI.cz/ultrapujcka.cz

S ohledem na zákonnou povinnost redakce našeho portálu informovala Českou národní banku (ČNB) a současně ji požádala o vyjádření k aktivitám pražské společnosti  Clever Technology, která na webu www.ultrapujcka.cz nabízí nebankovní úvěr se zajištěním formou zástavy na nemovitost.

Problém je totiž v tom, že už několik let takové půjčky mohou nabízet jen firmy, které k tomu mají licenci ČNB. A letos vzniklá firma Clever Technology Ondřeje Pavelky nejenže nemá licenci centrální banky, ale navíc by ji se základním jměním ve výši 1000 Kč ani náhodou nemohla získat. Jednou z podmínek po změně příslušného zákona totiž bylo, že nebankovní poskytovatel úvěru musí mít základní jmění alespoň ve výši 20 milionů korun.

Pro ilustraci: Odhaduje se, že před změnou zákona v Česku působilo na 55 tisíc poskytovatelů či zprostředkovatelů nebankovních úvěrů. O licenci ČNB požádal jen zlomek, resp. 108 subjektů, a nakonec ji získalo jen 85 nebankovních subjektů, které, kromě jiného, musely prokázat „čistotu půjčovaných peněz“.

Firma Clever Technology Ondřeje Pavelky na webu uvádí, že úvěry poskytuje do 50 % z tržní hodnoty nemovitosti. „Naše nebankovní půjčka se zástavou nemovitosti umožní získat potřebné peníze i klientům, kteří nejsou pro banky nezajímavý,“ píše se dále na webu ultrapujcka.cz. Reprofoto: FAEI.cz/ultrapujcka.cz

Poté, co redakce portálu FAEI.cz informovala o případu Clever Technology centrální banku, odpověděla nám její mluvčí Petra Vodstrčilová v obecné rovině: „Česká národní banka své aktivity vůči konkrétním subjektům nekomentuje, a to kvůli povinnosti zachovat mlčenlivost při výkonu dohledu.“

ČNB podle Vodstrčilové v případě šetření neoprávněného poskytování postupuje tak, že prověří získané důkazy o provozované činnosti a dále postupuje v souladu s veřejnoprávními pravomocemi. „ČNB šetří jen možné ilegální poskytovatele, kteří nabízejí a poskytují spotřebitelské úvěry – to je velmi podstatná skutečnost,“ uvedla mluvčí.

Redakce FAEI.cz rovněž požádala o vyjádření a právní názor advokátní kancelář. „V rámci tzv. nebankovních půjček osobami, které k tomu nebyly oprávněné, se lze setkat s několika problematickými jevy,“ sdělil redakci advokát Vladislav Vnenk. Ve sféře mimo tyto oprávněné poskytovatele je podle něj využíváno například půjček tzv. na směnku.

PSALI JSME:
Půjčky na „mokrý živnosťák“. Poskytovatelé nebankovních úvěrů našli způsob, jak obejít zákon a dohled ČNB

„S tímto případem jsem se v právní praxi už několikrát setkal,“ dodal advokát a doplnil: „Obvykle je využíváno speciálního typy směnky, která se označuje jako blankosměnka a která v samotné směnce nemá vyplněnou částku k zaplacení a datum splatnosti. Tato dlužná částka a datum splatnosti se od nebankovního poskytovatele bez licence ČNB doplní, jakmile je dlužník v prodlení a následně ihned u soudu uplatní. Potom jde o velmi rychlý proces s omezenými možnostmi obrany.“

Dalším zneužívaným institutem podle něj může být například veřejnosti poměrně neznámý tzv. zajišťovací převod práva, kdy se dočasně převádí vlastnické právo k věci na věřitele. „Vlastnické právo se následně dlužníkovi vrací až v případě plného zaplacení dlužné částky,“ sdělil portálu FAEI.cz advokát.

Realitní makléř, který si nepřál být jmenován, v této souvislosti redakci upozornil na různé fígly filutů, kdy například ve smlouvě záměrně uvedou chybně číslo svého bankovního účtu a následně se zmocní zastavené nemovitosti s tím, že klient neplnil smlouvu, protože neplatil… Podobných takových fíglů je podle něj mnohem víc.

PSALI JSME:
Půjčit peníze může být snadné, ale dostat je zpátky?

Zavřít reklamu ×
  1. Celá ČR je ráj pro podvodníky. Taky se zákonodárci činili a 30 let tvořili „výhodné“ zákony pouze pro živly kriminální! Slušný člověk je oškubáván na každém kroku,ať u benzínové pumpy(kde namixované palivo je prodáváno jako prémiové) nebo na STK kde státem placený technik hledá neexistující závady a chce auto vyřadit z provozu jen kvůli roku výroby.Tohle v USA neexistuje…..Stát cíleně jde po nejchudších občanech a hledá pro ně poplatky jako třeba ekopoplatek při převodu starého auta!Pak si tyto peníze rozdělují boháči na programu „Zelená úsporám“ kdy na novém domě získají zdarma vytápění.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.