Firmy shánějí inženýry-techniky. Na pracovním trhu však nejsou

Na českém pracovním trhu chybí technicky zaměření inženýři. Jejich nedostatek není tak značný jako například u odborníků na IT, jichž by našlo uplatnění několik desítek tisíc, i v případě inženýrů však firmy čelí velkým problémům.

„Víme o mnoha firmách, které dlouhodobě hledají každá okolo pěti technicky orientovaných inženýrů,“ říká Veronika Sieglová, executive manager v personálně-poradenské společnosti Devire. Největší sháňka po těchto lidech je v elektrotechnickém oboru, ale také ve strojírenství, a především v automobilovém sektoru.

Firmy přitom vyplácejí inženýrům nadprůměrné platy. Například konstruktér nebo procesní inženýr si vydělá od 30 do 50 tisíc korun měsíčně. Projektový manažer a vedoucí výroby mohou počítat s platem v rozmezí od 40 do 80 tisíc korun. Záleží na zkušenostech, ale také na oboru a regionu, ve kterém společnost působí.

Jedním z důvodů, proč inženýři firmám chybí je malá ochota pracovníků dojíždět nebo stěhovat se za prací. „Sledujeme i velké rozdíly v přístupu různých generací inženýrů. Mladším ročníkům chybí pokora, starším ročníkům naopak umění prodat své přednosti na trhu práce,“ všímá si Veronika Sieglová.

Mladí techničtí inženýři navíc často zamíří do zahraničí, kde na ně čeká lepší výdělek a zároveň naberou více životních zkušeností. Naopak cizinců moc na pozice inženýrů do Česka nepřichází. Problémem je nezbytná jazyková vybavenost. Bez dobré češtiny tuto práci vykonávat není možné.

Situaci s inženýry komplikuje i skutečnost, že znalosti absolventů technických škol často neodpovídají tomu, co firmy od nových pracovníků očekávají. „Praxe se bohužel často velmi liší od toho, co se studenti na technických vysokých školách naučí,“ uzavírá Veronika Sieglová z personálně-poradenské společnosti Devire.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

V tendru na PR komunikaci ING Bank uspěl Havas

ING Bank na základě výsledků tendru na PR služby v České republice svěřuje nově podporu PR komunikace agentuře Havas. Spolupráce zahrnuje oblast public relations a propojení na další komunikační disciplíny, zejména sociální média, CSR a pořádání eventů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru