Firmy shánějí inženýry-techniky. Na pracovním trhu však nejsou

Na českém pracovním trhu chybí technicky zaměření inženýři. Jejich nedostatek není tak značný jako například u odborníků na IT, jichž by našlo uplatnění několik desítek tisíc, i v případě inženýrů však firmy čelí velkým problémům.

„Víme o mnoha firmách, které dlouhodobě hledají každá okolo pěti technicky orientovaných inženýrů,“ říká Veronika Sieglová, executive manager v personálně-poradenské společnosti Devire. Největší sháňka po těchto lidech je v elektrotechnickém oboru, ale také ve strojírenství, a především v automobilovém sektoru.

Firmy přitom vyplácejí inženýrům nadprůměrné platy. Například konstruktér nebo procesní inženýr si vydělá od 30 do 50 tisíc korun měsíčně. Projektový manažer a vedoucí výroby mohou počítat s platem v rozmezí od 40 do 80 tisíc korun. Záleží na zkušenostech, ale také na oboru a regionu, ve kterém společnost působí.

Jedním z důvodů, proč inženýři firmám chybí je malá ochota pracovníků dojíždět nebo stěhovat se za prací. „Sledujeme i velké rozdíly v přístupu různých generací inženýrů. Mladším ročníkům chybí pokora, starším ročníkům naopak umění prodat své přednosti na trhu práce,“ všímá si Veronika Sieglová.

Mladí techničtí inženýři navíc často zamíří do zahraničí, kde na ně čeká lepší výdělek a zároveň naberou více životních zkušeností. Naopak cizinců moc na pozice inženýrů do Česka nepřichází. Problémem je nezbytná jazyková vybavenost. Bez dobré češtiny tuto práci vykonávat není možné.

Situaci s inženýry komplikuje i skutečnost, že znalosti absolventů technických škol často neodpovídají tomu, co firmy od nových pracovníků očekávají. „Praxe se bohužel často velmi liší od toho, co se studenti na technických vysokých školách naučí,“ uzavírá Veronika Sieglová z personálně-poradenské společnosti Devire.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru