Firmy shánějí inženýry-techniky. Na pracovním trhu však nejsou

Na českém pracovním trhu chybí technicky zaměření inženýři. Jejich nedostatek není tak značný jako například u odborníků na IT, jichž by našlo uplatnění několik desítek tisíc, i v případě inženýrů však firmy čelí velkým problémům.

„Víme o mnoha firmách, které dlouhodobě hledají každá okolo pěti technicky orientovaných inženýrů,“ říká Veronika Sieglová, executive manager v personálně-poradenské společnosti Devire. Největší sháňka po těchto lidech je v elektrotechnickém oboru, ale také ve strojírenství, a především v automobilovém sektoru.

Firmy přitom vyplácejí inženýrům nadprůměrné platy. Například konstruktér nebo procesní inženýr si vydělá od 30 do 50 tisíc korun měsíčně. Projektový manažer a vedoucí výroby mohou počítat s platem v rozmezí od 40 do 80 tisíc korun. Záleží na zkušenostech, ale také na oboru a regionu, ve kterém společnost působí.

Jedním z důvodů, proč inženýři firmám chybí je malá ochota pracovníků dojíždět nebo stěhovat se za prací. „Sledujeme i velké rozdíly v přístupu různých generací inženýrů. Mladším ročníkům chybí pokora, starším ročníkům naopak umění prodat své přednosti na trhu práce,“ všímá si Veronika Sieglová.

Mladí techničtí inženýři navíc často zamíří do zahraničí, kde na ně čeká lepší výdělek a zároveň naberou více životních zkušeností. Naopak cizinců moc na pozice inženýrů do Česka nepřichází. Problémem je nezbytná jazyková vybavenost. Bez dobré češtiny tuto práci vykonávat není možné.

Situaci s inženýry komplikuje i skutečnost, že znalosti absolventů technických škol často neodpovídají tomu, co firmy od nových pracovníků očekávají. „Praxe se bohužel často velmi liší od toho, co se studenti na technických vysokých školách naučí,“ uzavírá Veronika Sieglová z personálně-poradenské společnosti Devire.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Historie migrény a její léčby

Nobel, Chopin nebo Freud? Všichni migrenici. V současné době migrénou trpí přibližně 15–20 % žen a 6 % mužů v dospělé populaci. V České republice se migréně nevyhne více než jeden milion občanů. 1, 2, 3 A přitom …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Analýza
Téměř polovina Čechů (47 %) podle Českého statistického úřadu jezdí na dovolenou autem. Nejčastěji do bližších zemí: Na Slovensko, do Chorvatska nebo Itálie. Dlouhé cesty ovšem znamenají poměrně silnou zátěž, zejména pro řidiče. Od únavy či chvilkové nepozornosti může být už jen krůček k dopravní nehodě, zejména pokud popojíždíte v dopravní zácpě vyvolané nástupním dnem na dovolenou.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru