Horentní sumy za zeleninu jdou do zahraničí. Navíc za zeleninu bez skutečné garance kvality a nezávadnosti

Jíme málo zeleniny, přestože je zdravá. Alespoň ta tuzemská. Desetinásobné překročení maximálních legálních limitů zbytků pesticidů (Maximum Residue Levels – MRL) u papriky z Maďarska, nebo dokonce čtyřicetinásobné u pekingského zelí z Polska – to jsou jen nejkřiklavější případy, které v posledních letech odhalily kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), která v rámci projektu „Fandíme řemeslu“ sdružuje mimo jiné i Zelinářskou unii Čech a Moravy upozorňuje na tyto alarmující čísla.
Čeští strávníci mají podle údajů ZUCM na vrcholu žebříčku oblíbenosti papriku, cuketu, špenát, mrkev a brokolici, tedy všechno druhy zeleniny, která se u nás pěstuje. Foto: Depositphotos.com

Ročně zkonzumujeme zhruba 900 tisíc tun zeleniny, kontroly SZPI zmapují méně než jedno procento. Za rok jich bývá kolem 400. Všechna alarmující zjištění se ale týkají zeleniny z dovozu. Ta, kterou na trh dodávají tuzemští producenti, v posledních letech obstála bez problémů. Jenže dovoz kryje většinu tuzemské spotřeby.

„My jsme schopni naplnit většinu poptávky českých spotřebitelů v letních měsících a během sezony. Pak přijde skladová sezona a tam už jsme zcela závislí na dovozu,“ říká předseda Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Petr Hanka.

Víc zeleniny by zachránilo miliony životů

Spotřeba zeleniny v ČR navíc stále výrazně zaostává za doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ní by jí měl každý z nás denně zkonzumovat 400 gramů, ve skutečnosti je to jen 240 gramů na osobu a den. WHO své doporučení doprovází statistikou, podle níž je nízká spotřeba zeleniny a ovoce jedním z 10 nejrizikovějších faktorů globální úmrtnosti. Podle ní by se dodržováním výživových doporučení dalo ročně na celém světě zachránit 2,7 milionu životů.

Podle Hanky je Česká republika v pěstování zeleniny soběstačná jen zhruba ze třetiny. Hůře je na tom už jen Lucembursko. Naopak polští zelináři vypěstují v až dvojnásobek vlastní spotřeby. „Veškeré ty horentní sumy, které museli spotřebitelé platit za zeleninu v letošním roce, jsou peníze, které odešly do zahraničí, navíc bez skutečné garance kvality a nezávadnosti,“ dodává.

Zelenina s rodokmenem

Jediným způsobem skutečně efektivní kontroly je podle předsedy ZUČM kontrola celého pěstebního systému, který je dán pravidly integrované produkce zeleniny. „Mluvíme o ‚zelenině s rodokmenem‘, která je čerstvá, chutná a bezpečná pro spotřebitele,“ vysvětluje Hanka. ZUČM chce tento přístup prosadit u celé domácí produkce.

„Osobně fandím všemu, co je české a kvalitní, a jako spotřebitel dávám takovým produktům přednost,“ dodává Josef Jaroš, většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo a garant projektu Fandíme řemeslu. Tento projekt organizovaný ze strany AMSP ČR usiluje o zvýšení prestiže řemesel v celé společnosti. „Připojilo se k němu přes 20 cechů a řemeslných společenstev z nejrůznějších oborů, včetně ZUČM,“ připomíná členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.