Hypoteční produkty jsou si čím dál více podobné, ušetříte na nich mnohem méně než dříve. Nejvíce lze nyní uspořit na energiích

České domácnosti mohou ušetřit desítky tisíc korun ročně pouhou změnou poskytovatelů finančních produktů nebo energií. Přesné údaje o jednotlivých možnostech úspor pravidelně poskytuje společnost Porovnej24.cz prostřednictvím projektu Index24, který sleduje reálné výdaje domácností a možnosti úspor u nejběžnějších produktů.

Největším výdajem je pro velkou část českých domácností hypotéka. Na té šlo přitom ještě loni změnou produktu ušetřit v průměru skoro 2 000 Kč měsíčně, tedy 24 000 ročně. Hypoteční produkty jsou ale díky regulacím už tak srovnatelné, že měsíční splátky se mohou lišit jen o pár set korun, konkrétně v červnu byl takzvaný index úspory u hypoték jen 599 Kč měsíčně. Naopak zajímavých úspor mohou lidé dosáhnout především změnou dodavatele plynu.

Projekt Index24 už pátým rokem sleduje vývoj útrat domácností a také možností úspor u jednotlivých výdajů. „V polovině letošního roku sledujeme další pokles indexu úspor u hypoték, produkty bankovních domů jsou si totiž hodně podobné a měsíční splátky u nich tak velmi srovnatelné. Podle našich dat mohou domácnosti na měsíční splátce ušetřit jen necelých 600 Kč, to je v meziročním srovnání o 68 % méně,“ komentuje aktuální data Zbyněk Laisek, zakladatel Porovnej24.cz.

Index úspory u hypoték klesl jen od začátku tohoto roku o více než 21 %. Vzhledem ke stále se zpřísňujícím podmínkám pro splácení hypoték lze očekávat, že pokles bude i nadále pokračovat, a rozdíly mezi jednotlivými hypotečními produkty se tak budou stále více vyrovnávat. Při splácení hypotéky přitom může i pár set korun měsíčně znamenat značné úspory. Při pětileté fixaci hypotéky se tak dá ušetřit 36 000 Kč.

Také u povinného ručení postupně hodnoty indexu úspory klesají, za poslední pololetí o 28 %. Zatímco koncem roku 2017 mohly domácnosti na ručení ušetřit přes 4 300 Kč ročně, aktuálně mohou být jejich úspory maximálně 3 100 Kč za rok. Největší snižování cen proběhlo začátkem tohoto roku, nyní dochází opět k pozvolnému zdražování pojištění. Zvyšování cen se dotýká všech sledovaných modelových rodin.

U havarijního pojištění nebo spotřebitelských půjček se ceny za poslední pololetí výrazněji nepohnuly. Jinak to ale vypadá u energií. „Pokud bych v tomto období hledal možnosti úspor, určitě bych doporučil optimalizovat rodinný rozpočet změnou dodavatele plynu, domácnosti by totiž průměrně ušetřily 3 303 Kč. U domácností, které využívají plyn více, např. na topení i vaření, pak výše úspory roste.“ doplňuje Zbyněk Laisek. Za poslední pololetí tak vzrostl průměrný index úspory u této položky o 1 690 Kč. O téměř 400 Kč více mohou navíc domácnosti uspořit při výběru výhodnějšího dodavatele elektřiny.

Samotný Index24 sleduje dvě hlavní veličiny, díky kterým může jednotlivé ceny produktů srovnávat a zkoumat. Jsou jimi index útraty a index úspory. Index útraty ukazuje průměr cen, které lidé běžně utrácejí za finanční produkty a energie. V posledním roce i díky dobrým ekonomickým výsledkům trhu směřuje index vzhůru, útraty domácností se tedy zvyšují. Na růstu indexu se nejvíce podílí rodiny a single domácnosti. Index úspory naopak sleduje, kolik mohou domácnosti ušetřit správným výběrem dodavatele sledovaných služeb. Ukazuje tedy, jaký je cenový rozdíl ve stejných produktech mezi dodavateli. V posledních letech se rozdíly mezi dodavateli snížily, což je dáno především nižším rozdílem mezi nabídkami bank u hypotečních úvěrů.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru