Hypoteční trh má podle indexu našlápnuto k rekordu

Letošní rok bude zřejmě rekordním rokem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. Objem hypoték poskytnutých za listopad se totiž s hodnotou 26,917 miliard korun stal po listopadu 2016 druhým nejúspěšnějším měsícem za dobu zveřejňování tohoto indexu. Rekord zatím drží listopad 2016 s objemem poskytnutých hypoték ve výši 29,683 miliard korun.
Fincentrum Hypoindex za listopad 2020. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Po velmi silném říjnu, kdy banky poskytly hypotéky za 25,214 miliard korun, přišel ještě silnější listopad. Počet poskytnutých hypoték oproti říjnu letošního roku vzrostl o 523 na 9 323. Meziročně poskytly banky o více než dva tisíce hypoték více.

Potvrzuje se tak, že růst cen nemovitostí příliš nepolevuje. „Stále rostoucí ceny nemovitostí na českém trhu se promítají i do navyšující se průměrné výše hypotéky, která už dosahuje 2 887 178 korun,“ informoval Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Průměrná výše hypotéky se poprvé přehoupla přes hranici 2,5 milionu korun přesně před rokem a od té doby již vzrostla o téměř 382 tisíc korun.

V rekordním roce 2016 poskytly banky hypotéky za 225,809 miliardy korun. V letošním roce se hypotečnímu trhu téměř podařilo pokořit hranici 225 miliard korun již za jedenáct měsíců. Od ledna do listopadu dosáhl objem poskytnutých hypoték 224,507 miliardy korun. Od rekordu již hypoteční trh dělí pouze 1,3 miliardy korun.

Vývoj objemů poskytnutých hypoték od ledna do listopadu v letech 2016 až 2020

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesá již osmý měsíc v řadě. V listopadu sestoupila o další čtyři bazické body na 1,98 procenta, a dostala se tak opět pod hranici dvou procent, kam se naposledy podívala v březnu 2017. V listopadu se rozhodly snížit hypoteční sazby Equa Bank a Moneta Money Bank, naopak Banka Creditas zvýšila sazby kratších fixací a snížila sazby delších fixací.

Česká národní banka (ČNB) ponechala na listopadovém zasedání úrokové sazby beze změny a nezměnila ani omezení týkající se hypotečních úvěrů, ve stejné výši zůstala i sazba proticyklické kapitálové rezervy. Vzhledem k současnému vývoji inflace a koronavirové krizi by základní úrokové sazby mohly zůstat na stejné úrovni i po prosincovém zasedání ČNB, které se zítra.

„Banky již nezlevňují takovým tempem jako v minulých měsících. Důvodem je především cena, za kterou si banky opatřují peníze na další půjčování na mezibankovním trhu a ta začala během listopadu rychle růst. Hypoteční sazby by se tak v nejbližší době mohly spíše stabilizovat na současné úrovni,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

PSALI JSME:
Hypotéky: Hranice dvou procent i 200 miliard se otřásá

×
  1. Ukazatel výše poskytnutých hypoték nemusí pouze ukazovat na růst zájmu o pořízení nemovitosti, nebo navýšení jejich cen, jak se nám může snažit autor naznačit. Též to může být důsledek nedostatku kapitálu na straně domácností a snaha o získání levného úvěru. V případě vysokého podílů osobního vlastnictví nemovitostí jaký známe z ČR, je mnoho z těchto lidí motivováno zastavit již vlastněnou nemovitost, oproti získání běžného úvěru. Pouze složením několika ukazatelů je možné realisticky odhadnout jaká situace na trhu je, avšak tyto ukazatele zde zmiňovány nejsou.

  2. My jsme si sjednali letos Hypotéku u Equa a jsme moc spokojení. Se všem nám vyšli velmi vstříc a ochotně nám ve všem poradili.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru