Index PMI se již odrazil ode dna

Názor
Přestože český index nákupních manažerů (PMI) zůstal pod padesátibodovou hranicí a stále tak signalizoval pokles ve zpracovatelském průmyslu, došlo již třetí měsíc v řadě k jeho zvýšení. Po očištění od sezónních vlivů v březnu stoupl z únorových 44,3 bodů na 46,2 v dubnu.
V březnu sice v ČR stále docházelo ke snižování objemu výroby i nových zakázek, avšak výrazně pomalejším tempem. Firmy tížil především útlum ve stavebním sektoru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To byl nejlepší výsledek od srpna 2022. Stále sice docházelo ke snižování objemu výroby i nových zakázek, avšak výrazně pomalejším tempem. Celkovou poptávku dle některých respondentů negativně ovlivňoval vývoj v zahraničí, především v Německu. Z domácích faktorů firmy tížil především útlum ve stavebním sektoru.

I v dubnu firmy pokračovaly v redukci zásob a propouštění zaměstnanců. To bylo nicméně nejslabší za posledních osmnáct měsíců. Na klesající poptávku se výrobci snažili reagovat snižováním cen svých výstupů, ačkoli některé firmy již vyšší náklady vstupů promítaly do vyšších výstupních cen. Ceny vstupů se totiž zvyšovaly nejrychleji za více než poslední rok.

Ve výhledu na horizont jednoho roku byli výrobci ohledně své produkce výrazně optimističtí, jejich důvěra byla dokonce nejvyšší za poslední více než dva roky. To koresponduje i s naším názorem, že dostatek výrobních komponent, očekávané pozvolné oživení německého průmyslu i domácí poptávky povede ke zlepšení indikátorů PMI, a potažmo i výsledků českého průmyslu.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podmínky v českém průmyslu nakročily ke stabilizaci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB