To byl nejlepší výsledek od srpna 2022. Stále sice docházelo ke snižování objemu výroby i nových zakázek, avšak výrazně pomalejším tempem. Celkovou poptávku dle některých respondentů negativně ovlivňoval vývoj v zahraničí, především v Německu. Z domácích faktorů firmy tížil především útlum ve stavebním sektoru.
I v dubnu firmy pokračovaly v redukci zásob a propouštění zaměstnanců. To bylo nicméně nejslabší za posledních osmnáct měsíců. Na klesající poptávku se výrobci snažili reagovat snižováním cen svých výstupů, ačkoli některé firmy již vyšší náklady vstupů promítaly do vyšších výstupních cen. Ceny vstupů se totiž zvyšovaly nejrychleji za více než poslední rok.
Ve výhledu na horizont jednoho roku byli výrobci ohledně své produkce výrazně optimističtí, jejich důvěra byla dokonce nejvyšší za poslední více než dva roky. To koresponduje i s naším názorem, že dostatek výrobních komponent, očekávané pozvolné oživení německého průmyslu i domácí poptávky povede ke zlepšení indikátorů PMI, a potažmo i výsledků českého průmyslu.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)