Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz).
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Foto: ČSOB

Podle květnových údajů vzrostla inflace o 2,2 procent, což je více než odhadovala Česká národní banka. Co se na takovém nárůstu inflace podepsalo?
Inflaci v posledním měsíci ovlivnily především vyšší ceny pohonných hmot a rovněž i rychlejší růst cen potravin. Jsou to faktory, které je obtížné predikovat, stejně tak jako je těžké je přímo ovlivnit. Nicméně zdá se, že efekt vyšších cen pohonných hmot se vyčerpal a inflaci dále už zvyšovat nemusí.

Jak se na dalším vývoji inflace může podepsat poměrně výrazný růst mezd?
Nemyslím si, že rychlý růst mezd je už v inflaci vidět. A to jak z poptávkového pohledu, tak z toho řekněme nákladového. Poptávkovou inflaci stále ještě brzdí boom internetových obchodů, které zákazníky lákají na cenové akce a pohodlí. Je však otázkou času, kdy i tento efekt postupně vyprchá. Přece jen poptávka je nejvyšší v historii a s ní přichází i prostor pro rychlejší růst cen. Pokud jde o mzdy, které ovlivňují ceny přímo – tedy ve službách – tak i zde se rýsuje prostor pro zvyšování cen, například osobních služeb jako je kadeřnictví nebo třeba rekreací, hotelových a restauračních služeb a podobně.

Jak se v této souvislosti díváte na kroky vlády, která se na růstu mezd lidí ve veřejné sféře významně podílí?
Vzhledem k tomu, jak se dlouhodobě přistupovalo k platům třeba ve školství, tak aktuální kroky docela chápu. Pokud jde o ostatní části – zejména pak veřejnou správu – myslím si, že v době digitalizace není současný rychlý růst mezd a zvyšování početních stavů úředníků na místě. Buď jedno, nebo druhé.

Bude inflace i nadále růst stejným tempem jako dosud? Jaké faktory to ovlivní?
Inflace může ještě chvíli zůstat nad dvěma procenty. Sice poleví efekt dražších pohonných hmot, avšak do inflace mohou stále více vstupovat vyšší ceny energií a vůbec vyšší náklady spojené s bydlením. Ty tedy rozhodně ještě neřekly své poslední slovo. Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018.

Existuje nějaká přiměřeně dobrá míra inflace?
Nevěřím v přiměřeně dobré číslo bez dalších podrobností. Akceptovatelná je například inflace okolo dvou až tří procent, ale vždy bude hlavní otázkou, co za takovou hodnotou je. Jsou to dražší cigarety, bydlení, máslová horečka, ropný šok? Proto i cílovou hodnotu ČNB je třeba brát v kontextu, nikoliv jako modlu.

Jaké jsou vlastně výhody a nevýhody inflace? Kdo na ní získává a kdo naopak ztrácí?
Dnes získávají především majitelé realit, kteří vidí, jak se jim „zhodnocují“ jejich nemovitosti. Obecně z vyšší inflace při současně nízkých úrokových sazbách nahrávají dlužníkům. A samozřejmě v nevýhodě zůstávají střadatelé, protože těm ztrátu kupní síly současné úrokové sazby přímo nekompenzují. Na druhou stranu však každý máme trochu jiný spotřebitelský koš a tak i jinou inflaci. Jinak přímo pociťuje inflaci ten, kdo bydlí ve svém a má zafixovanou cenu elektřiny a plynu, jinak ji pocítí rodina s dětmi žijící v pronajatém bytě ve velkém městě.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl chytil německou nemoc

Český průmysl začíná vykazovat příznaky německé nemoci. V případě, že se německá ekonomika rychle neuzdraví, hrozí, že český průmysl začne polehávat a přestane být motorem růstu tuzemské ekonomiky.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Analýza
Podpisem pojistné smlouvy považujeme věc za uzavřenou na mnoho let. Tak vypadá klasický scénář spojený s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Češi zapomínají své pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat, čímž riskují, že pojistné částky po čase již nemusí stačit na krytí případných škod. Jak tedy správně pojistit svůj domov a kdy pojistnou smlouvu aktualizovat?

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru