Inovativní projekt Sázíme Česko hlásí výsledky: S odborníky vysadil už 65 000 stromků

Iniciativa Sázíme Česko, za níž stojí společnost PlanetWe Rewild dvou nadšenců Richarda Krajníka a Filipa Hradila, dokázala díky silné myšlence a funkční on-line komunikaci propojit majitele zanedbaných lesů s dobrovolníky, firmami a odborníky na lesnictví.
Fotografie z jedné z výsadeb Sázíme Česko, která se uskutečnila dne 18. března v Košicích u Tábora. Zdroj: Sázíme Česko

Projekt od června 2022 do dubna 2023 podpořilo 26 000 jednotlivců a 600 firem, kteří si koupili více než 196 000 stromů. V celkem 13 výsadbách pak 500 účastníků zasadilo téměř 65 000 stromků. Další výsadby budou pokračovat na podzim 2023.

Sázíme Česko jako inovace v péči o lesy – od emocí k výsledkům

Iniciativa Sázíme Česko představuje v českém lesnictví netradiční alternativu. Aktivuje totiž veřejnost a používá přitom moderní přístupy, jako je například možnost jednoduše si koupit zasazení stromu online na webových stránkách nebo získat dárkový certifikát. E-shopům navíc nabízí doplněk, který umožňuje stromky jednoduše přidat do nákupního košíku. I díky těmto nástrojům si od spuštění projektu v červnu 2022 podporovatelé projektu zakoupili více než 196 000 stromků.

„Začali jsme se silnou emocí. Cítili jsme, že s žalostným stavem českých lesů po kůrovcové kalamitě musíme něco udělat. Pak jsme se spojili s odborníky a využili moderní komunikační nástroje. Místo založení neziskovky závislé na darech a dotacích jsme zvolili formu zodpovědného podnikání, které udrží iniciativu životaschopnou i do budoucna. To, že jsme v úžasné atmosféře spolu s dobrovolníky vysadili už přes 60 000 stromků a pomohli tak majitelům poškozených lesů, je pro nás potvrzení, že jdeme správnou cestou,“ popisuje Richard Krajník, jeden ze zakladatelů projektu Sázíme Česko.

Projekt se zaměřuje na lesy, kde jsou s výsadbou problémy

Lesy v České republice jsou místem, kde se střetávají politické i obchodní zájmy majitelů s různými ekologickými názory a přístupy. Podle poslední inventarizace z celkové výměry lesů stát spravuje 53,8 %, obce 17,2 %, církevní subjekty 5,32 %, lesní družstva 1,2 %, jiné právnické osoby 3,4 % a fyzické osoby 19,1 %.

Ačkoli výsadba lesa a péče o něj podléhá zákonným požadavkům a existují dotační programy, stále zbývá mnoho míst, kde jsou lesy po kůrovcové kalamitě zanedbané – nejčastěji tam, kde soukromí majitelé nemají i přes státní podporu na obnovu lesa energii ani prostředky. Právě na taková místa se projekt Sázíme Česko zaměřuje – a smluvně při tom zajišťuje jak následnou péči o stromy, tak skutečnost, že majitelé nebudou současně čerpat na stromky státní dotace a zajistí lesu lepší ochranu, než jakou vyžaduje zákon.

Výběr lokalit a spolupráce s odborníky

Každá lokalita, kterou chce projekt pomoct osázet, nejprve projde obhlídkou a analýzou, které druhy dřevin by pro ni byly nejvhodnější. Teprve poté se vybírají sazenice a plánuje samotná výsadba. „V mnoha situacích do výsadby vůbec nejdeme, protože je vhodnější nechat vykácený les zarůst náletem,“ říká Josef Salač, odborník na plánování krajiny, který s projektem Sázíme Česko úzce spolupracuje.

„Pokud je ale lokalita vhodná, řídíme se mapou potenciální přirozené vegetace a vycházíme z toho, že zdravé lesy musí tvořit různé druhy stromů, musí jít o pestré společenství. Například při dubnové veřejné výsadbě u Velkých Popovic jsme využili mix dubů, habrů, lip, bříz, jeřabin a planých třešní.“ V každé lokalitě tým Sázíme Česko konzultuje výsadbu s místními lesnickými profesionály nebo členy ČSOP, mezi další odborné konzultanty projektu patří například Dan Graf ze sdružení lesníků, vlastníků lesů a přátel lesa Pro Silva Bohemica.

Sázet lesy a pečovat o ně může každý

Díky projektu Sázíme Česko se podzimní a jarní výsadby zapojilo celkem 500 individuálních i firemních dobrovolníků nebo stálých spolupracovníků projektu. Některé z 13 výsadeb se uskutečnily jako otevřené akce pro veřejnost. Seznam realizovaných výsadeb v sezóně 2022/23 najdete v tabulce níž:

Datum Lokalita Majitel lesa Druh stromů Počet stromů Kdo sázel
28. 10. 2022 Matějovec soukromník jedle, dub, buk, modřín, douglaska 4960 dobrovolníci
5. 11. 2022 Volfířov soukromník buk, javor, ​borovice, jedle 3300 dobrovolníci
5-6. 11. 2022

 

Dolní Cerekev soukromník buk, dub, javor, jedle a borovice

 

11500 dobrovolníci
12. 11. 2022 Brnířov soukromník borovice, buk 1500 dobrovolníci
12. 11. 2022 Pyšely soukromník buk, javor 2500 dobrovolníci
20. 11. 2022 Dolní Cerekev soukromník dub 2500 dobrovolníci
18-19. 3. 2023

 

 

Košice u Tábora

 

 

Sázíme Česko dub, buk, lípa, borovice, olše, třešeň, líska, jeřáb, habr

 

17750 dobrovolníci
25. 3. 2023 Budětice Sázíme Česko dub, lípa, třešeň, buk, habr, jeřáb 8000 dobrovolníci
1.                        4., 17. 4. a 24. 4. 2023 Velké Popovice soukromník dub zimní, dub letní, habr, lípa, bříza, jeřáb, třešeň 6950 dobrovolníci
25. 4. 2023 Dolní Cerekev soukromník dub 4600 dobrovolníci

Další výsadba bude pokračovat v podzimní sezóně od října 2023. Přidat se můžete i vy na www.sazimecesko.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.