Investice do vlastního bydlení trhají rekordy. Zájem o hypotéky je extrémně vysoký

Analýza
Banky v březnu sjednaly hypotéky za neuvěřitelných 44,723 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték se tak jen za první čtvrtletí letošního roku vyšplhal na téměř 100 miliard korun. „Rostoucí sazby by ale mohly hypoteční trh už brzy přibrzdit. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu totiž již nepatrně vzrostla na 1,94 procenta ročně,“ sdělil včera redakci hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Za obrovským zájmem o hypotéky zřejmě stojí především obavy z růstu úrokových sazeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex zamířila v březnu nepatrně vzhůru. Ve srovnání s únorem vzrostla průměrná sazba o jeden bazický bod na 1,94 procenta ročně a byl to tak jediný údaje Fincentra Hypoindexu, který v březnu nelámal rekordy. Pro srovnání: U konkurenčního Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů úrokové sazby úvěrů na bydlení v březnu mírně vzrostly z únorových 1,98 procenta na dvě procenta.

Podle Broker Consulting se tak od začátku roku začíná pozvolna projevovat trend očekávaného zvyšování sazeb až o 0,3 procentního bodu. Také podle Fincentrum Hypoindexu již napříč trhem rostou nabídkové sazby hypoték a v následujících měsících se tak dá očekávat další růst průměrné sazby.

Nabídkové sazby hypoték již zvýšila většina bank. Během března vzrostly sazby v Air Bank, Equa bank, mBank, Sberbank, ve skupině ČSOB či Komerční bance a začátkem dubna se pak připojila Fio banka.

Další zvyšování hypotečních sazeb banky navíc během následujících měsíců vzhledem k růstu cen zdrojů na mezibankovním trhu nevylučují.

„Za obrovským zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí řada informací v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru. V rekordních počtech se však projevuje hlavně zájem lidí o refinancování existujícího hypotečního úvěru,“ vysvětlil Jiří Sýkora. „Jak budou sazby hypoték růst, budou naopak pomalu klesat počty a objemy poskytnutých hypoték,“ dodal.

O dramatickém růstu ale určitě hovořit nelze. „Důvodem je fakt, že se aktuálně stále zpracovávají a podepisují hypoteční úvěry z předchozích měsíců. Výraznější zvyšování úrokových sazeb, k němuž přistoupila většina bank navzdory tomu, že Česká národní banka ponechala sazby beze změny, se projeví s určitým zpožděním,“ sdělil redakci hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Podle něj jsou kvůli enormnímu zájmu o hypotéky téměř všechny bankovní ústavy nuceny prodloužit dobu na zpracování hypotečních úvěrů. Situaci při zpracování samozřejmě také komplikuje epidemická situace v zemi, respektive hygienická opatření a postupy bank k zamezení případné nákazy na pracovišti.

„Další komplikací je samozřejmě uzavření školek a škol a distanční výuka, která ztěžuje práci mnoha zaměstnancům bank, kteří zpracovávají žádosti o hypotéku. U některých bank tak dochází ke zdržení v rámci několika dní, u jiných se čekání na schválení hypotéky může protáhnout výrazně více,“ popsal Novák aktuální situaci.

Zdroj: Fincetrum Hypoindex

„Lidé díky nebývale výhodným podmínkám na hypotečním trhu od začátku roku berou banky doslova útokem,“ sdělila redakci Michaela Tomášková, výkonná ředitelka společnosti Central Group. Rekordní prodeje nových bytů za první tři měsíce potvrzují i statistiky tohoto předního českého developera.

Podle Tomáškové lidé využívají podmínek, které na trhu hned tak znovu nebudou. „Úroková sazba sice začala podle očekávání a predikcí analytiků pomalu stoupat, přesto je stále nejníže za posledních několik let,“ připomněla. „Lidé dávají na vážky placení nájmu a splácení hypotéky. A nyní i díky výrazně nízkým úrokům jasně vidí výhody investice do vlastního. Pokud investovat do bydlení, tak ideální doba je právě teď,“ konstatovala.

Podle Martina Nováka z Broker Consultingu Čechům nahrává jak snížení daní způsobené zrušením superhrubé mzdy, tak to, že v době koronavirových omezení neutrácejí za cestování, kulturu, sport a další koníčky. „Současně se zvýšil jejich zájem o chaty a chalupy, k jejichž nákupu také využívají hypoteční úvěr,“ doplnil Novák.

Za obrovským zájmem o hypotéky zřejmě stojí především obavy z růstu úrokových sazeb. „Do bank se proto podle vydali nejen zájemci o nové hypotéky, ale i současní klienti, kteří se rozhodli své hypotéky refinancovat. Podíl refinancovaných hypoték dosahuje v některých bankách až polovinu nových objemů,“ upozornil Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Zdroj: Broker Consulting

To, že si lidé „zlevňují“ hypotéku přechodem k jiné bance refinancováním, potvrdil redakci také Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády. „V době obecně nízkých úroků přecházejí k jiné bance, která jim nabídne úrok ještě nižší. Když mají navíc předčasné splacení u stávající banky „za hubičku“, proč do toho nejít,“ uvedl ekonom s tím, že podíl refinancovaných hypoték je na rekordu.

ČNB dostane zákonné pravomoci

Poslanecká sněmovna na konci března schválila novelu zákona o České národní bance (ČNB). Ta dá do rukou centrální banky zákonné pravomoci stanovit limity úvěrových ukazatelů, zároveň ale také zvýhodní mladé do 36 let.

Až dosud mohla centrální banka dávat bankovním domům pouze doporučení, nový zákon jí však umožní dodržování limitů vymáhat a případně i uložit pokutu za nedodržování, a to až do výše deseti milionů korun. Novelu zákona o ČNB musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Účinnosti by se tak mohla dočkat již na podzim letošního roku.

„ČNB loni kvůli pandemii uvolnila svá doporučení bankám stran toho, za jakých podmínek mají hypotéky poskytovat. Na hypotéku tak nyní dosáhnou lidé, kteří by – třeba vzhledem ke svému příjmu či zadlužení – bez pandemie neměli šanci. Jenže postupující vakcinace dává tušit, že pandemie dříve či později ustoupí. A ČNB své podmínky opět zpřísní,“ připomněl ekonom Kovanda.

PSALI JSME:
Nové pravomoci ČNB hypoteční trh nezmění

Zavřít reklamu ×
  1. Ještě aby netrhaly rekordy, sazby dole, hranice zavřené.. víc než dobrá příležitost zainvestovat do vlastního tady doma. Taky jsme využili a zařídili si hypotéku u Equa bank a udělali jsme dobře.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru