Investičních hypoték je víc, než žadatelé přiznávají. ČNB proto chce důkladnější kontroly

Jen 5 % lidí v žádosti o hypotéku přiznává, že plánují vybraný byt či dům dál pronajímat. Podle odhadů České národní banky je ale jejich skutečný počet mnohonásobně vyšší. Investiční hypotéky údajně tvoří až 30 % všech nových hypotečních úvěrů. Centrální banka proto chce, aby poskytovatelé kontrolovali, proč si lidé peníze půjčují.
Ilustrační foto: Archív

Na velký počet investičních hypoték upozornila Česká národní banka koncem listopadu. Podle ní skoro třetina z celkového objemu nových půjček na bydlení putuje k lidem, kteří už mají další hypoteční úvěr. A je proto pravděpodobné, že novou půjčku chtějí na nákup domu či bytu, který budou dál pronajímat.

Banky mají kontrolovat složení příjmů

Problém je, že tito žadatelé přesný účel půjčky většinou nepřiznávají. A mají stejné podmínky jako ostatní. Centrální banka proto chce, aby poskytovatelé důkladněji zjišťovali, na co lidé hypotéky chtějí.

„Zjednodušeně řečeno to má vypadat následovně. Pokud banka zjistí, že žadatel o hypotéku má už jiný hypoteční úvěr na dům či byt, musí pečlivě zkontrolovat jeho čisté příjmy uvedené pro posouzení ukazatelů DTI a DSTI. Sledovat má zejména to, jestli jsou v nich zahrnuté příjmy z pronájmu té nemovitosti, na kterou si vzal žadatel dřívější hypotéku,“ popsal nový postup hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Maximálně 60% hypotéky

Podle složení příjmů poskytovatelé poznají, jestli chce zájemce půjčku skutečně na vlastní bydlení, nebo plánuje nemovitost pronajímat.

V takovém případě mu hrozí přísnější podmínky. Pokud totiž banka dojde k závěru, že žadatel patří mezi rizikovější, nabídne mu půjčku s maximálně 60% LTV.

Posuzování rizikovosti klientů má v tomto případě vycházet zejména z ukazatelů DTI a DSTI. Pokud zájemce o investiční hypotéku některou z těchto podmínek nesplní, poskytovatel na něj automaticky pohlíží jako na rizikového.

„Některé banky měly pro část žadatelů o investiční hypotéky přísnější podmínky už nyní. Neexistovala ale přesná a pevně daná pravidla, která by určovala, kdy považovat žadatele za rizikovějšího a kdy ne. Navíc poskytovatelé nemuseli ověřovat, jestli chce klient v nemovitosti skutečně bydlet nebo ji hodlá pronajímat,“ poznamenal Gregor.

Nemovitosti jsou předražené až o 20 %

Centrální banka koncem listopadu také upozornila, že uvažovala o plošném zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. A to kvůli vysokým cenám nemovitostí. Podle bankovní rady jsou nadhodnocené až o 20 %.

Pokud by tento poměr ještě vzrostl, je centrální banka připravená snížit maximální hodnotu LTV, kterou smí poskytovatelé nabízet. Zároveň ale podotkla, že s podobným vývojem nepočítá. Naopak věří, že růst cen nemovitostí zpomalí.

Objem hypoték klesl o 40 miliard

Na aktuálním zdražování domů a bytů se projevil zejména jejich nedostatek ve velkých městech. A podle České národní banky je jedním z důvodů také pokles úrokové sazby hypoték.

„Její výše padá už od začátku roku. Za prvních deset měsíců roku se průměrný úrok u hypotečních úvěrů snížil ze 3 % na 2,36 %. V posledních týdnech ale pokles výrazně zpomalil a některé banky dokonce zdražily,“ podotkl hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Snižování úrokových sazeb je přitom reakcí právě na vysokou cenu nemovitostí a také na loňské zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. Kvůli těmto faktorům meziročně klesl objem nových hypoték o téměř 40 miliard korun.

Proto se poskytovatelé snaží přilákat klienty na speciální produkty a nižší úrokové sazby.

Splátky hypoték: Rozdíl i 10 000 ročně

V současnosti se ale situace mění. Zatímco ještě v říjnu někteří poskytovatelé zlevňovali, další z nich se v minulých týdnech rozhodli zdražit.

Prohlubují se tak rozdíly mezi jednotlivými nabídkami. Aktuálně se úrokové sazby liší až o 0,7 procentního bodu, což dělá i víc než 10 000 korun ročně.

Proto je důležité před podepsáním smlouvy porovnat nabídky jednotlivých poskytovatelů pomocí hypoteční kalkulačky. Ta podle parametrů, které požadujete, srovná podmínky všech hypoték. A to včetně úroku, poplatků či RPSN. Právě tento ukazatel totiž prozrazuje skutečné náklady na půjčku.

Získáte tak seznam těch nejvýhodnějších hypoték. A jistotu, že nezaplatíte ani o korunu víc, než je nutné.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.